Зелена светлина за Дунавската стратегия 13.04 | 16:51
Много от проблемите в региона не „признават“ граници, коментират авторите на стратегията
Стратегията на ЕС за региона на река Дунав, която Европейската комисия прие през декември 2010 година, получи одобрението и на Съвета на министрите на ЕС.
Подготовката за изпълнението на стратегията е вече в ход. Близо 200 приоритетни действия ще допринесат за развитието на огромния икономически потенциал на региона и за подобряване на качеството на околната среда в него, разказват от ЕК.
Дунавският регион представлява една пета от ЕС (с население от 100 млн. души) и е ключов за благосъстоянието на целия ЕС. Много от предизвикателствата, пред които е изправен регионът, не признават държавни граници - към наводненията, транспортните и енергийните коридори, опазването на околната среда и екологичната сигурност трябва да се подходи с общи усилия.
Стратегията се отнася най-вече до 14 държави, 8 от които са държави-членки (Германия, Австрия, Унгария, Чехия, Словакия, Словения, България и Румъния), а другите 6 са държави извън ЕС (Хърватия, Сърбия, Босна и Херцеговина, Черна гора, Украйна и Молдова). В изпълнението на действията и проектите и в постигането на конкретните цели са включени и организации на гражданското общество и частни фирми.
Стратегията е структурирана около четири основни стълба:
- Изграждане на връзки в Дунавския регион - подобряване на мобилността, насърчаване на устойчивия подход в енергетиката, активизиране на културата и туризма. Сред проектите по този приоритет са почистване на речното корито от потънали плавателни съдове и други отпадъци, изграждане на мултимодални терминали на речните пристанища, които да свързват вътрешните водни пътища с железопътния и шосейния транспорт и завършване на главното железопътно трасе Париж—Будапеща, което ще минава през Щутгарт, Улм, Мюнхен, Виена и Братислава. Приоритетни са и транснационални туристически пакети за комбинирани екскурзии по река Дунав (влак—велосипед—кораб).
- Опазване на околната среда в Дунавския регион - възстановяване на качеството на водите, управление на рисковете за околната среда, опазване на биоразнообразието. Сред проектите са определяне на буферни зони по реката, в които да се задържат носените от нея хранителни вещества, както сътрудничеството "Синият Дунав" за пречистване на градски отпадни води и намаляване на лекарствените остатъци във водата. Подкрепена ще бъде и идеята за възстановяване на влажните зони с цел по-добро предпазване от наводнения.
- Постигане на благосъстояние в Дунавския регион - развитие на научноизследователския капацитет, образованието и информационните технологии, подпомагане на конкурентоспособността на предприятията и инвестиране в уменията на хората. В това направление ще се работи чрез съвместни изследователски центрове, съвместни програми за професионално обучение и квалификация, проекти за засилено използване на електронното правителство и електронните здравни услуги за гражданите, инициативи в подкрепа на ромските общности и др.
- Укрепване на Дунавския регион - повишаване на институционалния капацитет и подобряване на сътрудничеството за справяне с организираната престъпност. Примери за проекти в това отношение са обученията и обменът на добри практики, особено за управлението на публичните финанси, създаването на Дунавски форум на гражданското общество, разработването на общи насоки за устройство на територията.
Стратегията е резултат от процес на обществени консултации на широка основа, започнал през февруари 2010 г. с цел да бъдат привлечени всички заинтересовани страни и идеите им да бъдат отразени, за да се гарантира, че поставените цели ще бъдат реалистични и ще отговарят на действителните потребности на жителите на региона.
Водещи
-
Бедствия, инциденти, световни конфликти: Иде ретрограден Марс!
Месеците януари и февруари ще са много трудни и размирни както у нас, така и в световен...
02.12 | 21:00
-
Бъчварова: Има три непреодолими препятствия пред партиите
По думите ѝ независимо, че парламентът е „много раздробен“, възможностите за партньори на ГЕРБ...
02.12 | 20:45
-
Бащата на Емануела Горсова изчезнал с 360 бона от парите за лечението й
За това алармира актьорът Владислав Карамфилов, който години наред помага на семейството
02.12 | 20:15
Най-четени
-
Кунчев: Всяка година повишаваме броя на закупените противогрипни ваксини
По думите му 480 000 души са си поставили противогрипна ваксина.
02.12 | 09:13
-
133-тата годишнина от създаването на Военномедицинска академия
На тържественото събрание днес ще присъства също началникът на отбраната адмирал Емил...
02.12 | 09:15
-
Главчев: Това, което се случва в парламента вече не е смешно, служебното правителство ще продължи да работи докато трябва
Пред медиите той определи като „странно“ председателят на НС да бъде третиран като потенциален...
02.12 | 10:15
-
Наши изявени политически анализатори посочиха важната схема, свързана с напрежението в страната
Проблемът с главния прокурор е друг важен въпрос. Как ще се постигне съгласие в един разцепен...
02.12 | 12:45