Земетресение с магнитуд 6 разтърси източните брегове на руския полуостров Камчатка днес 15.08 | 16:45
Днешният трус е част от продължаващия афтершоков процес след мощното земетресение с магнитуд 8,8, което разтърси региона на 30 юли.
Земетресение с магнитуд 6 разтърси източните брегове на руския полуостров Камчатка днес, съобщи Германският геофизичен институт, цитиран от Ройтерс. Огнището на труса е било на дълбочина 10 километра.
Жителите на руския град Петропавловск-Камчатски са усетили силния трус, съобщи камчатският клон на Геофизичната служба към Руската академия на науките (РАН), цитиран от ТАСС. По последни данни епицентърът на земетресението е бил на 97 километра от Петропавловск-Камчатски.
Днешният трус е част от продължаващия афтершоков процес след мощното земетресение с магнитуд 8,8, което разтърси региона на 30 юли. То стана най-силното землетресение в района от 1952 година и предизвика цунами в целия Тихоокеански басейн.
Според учените, над 450 афтершока са регистрирани след основното земетресение, включително значителни трусове с магнитуд 6,9 на 30 юли и 6,8 на 3 август. Експертите прогнозират, че вторичните трусове ще продължават месеци наред.
Напомняне за юлското бедствие
Мощното земетресение от 30 юли предизвика обявяване на извънредно положение на Камчатка и издаване на предупреждения за цунами от Япония до САЩ и Филипините. В резултат на сеизмичната активност се активизираха седем вулкана на полуострова, включително вулкана Крашенинников, който изригна за първи път от 600 години.
Водещи
-
ДФЗ: Две електронни системи са недосъпни до 12 януари
Временното им блокиране е заради планирано обновяване
01.01 | 18:00
-
Какво носи на всяка зодия пълнолунието на 3 януари?
То е в Рак, а първата пълна луна за годната наричат още Вълча луна
01.01 | 17:40
-
Костадин Костадинов: Крайно време е да създадем нов обществен договор
През 2026 г. получаваме последен шанс да спечелим своята свобода, заяви то във видеобръщение
01.01 | 17:20
-
С много гости от три континента Банско посрещна новата година
Хотелите и ресторантите са пълни
01.01 | 17:00
Най-четени
-
Зеленски: Украйна и Русия са на 10% от мирно споразумение
Това заяви украинският президент в новогосишната си реч
01.01 | 10:20
-
Путин е наредил да се разшири окупираната зона в североизточна Украйна през 2026 година
Това съобщи началникът на генералния щаб Валерий Герасимов
01.01 | 10:40
-
Какво трябва да знаем за периода, в който ще важат и левът, и еврото
В България ще има има две официални валути от 1-ви до 31 януари 2026 г.
01.01 | 11:40
-
Акцентът в посланията на политиците за ЧНГ - приемането ни еврозоната
Те избраха социалните мрежи за новогодишните си послания
01.01 | 10:00