Земетресенията - най-гибелното за хората природно бедствие 04.11 | 08:20

Над 780 хил. души са загинали при земетресения през последното десетилетие

От Андриян Георгиев

Над 780 хил. души са загинали пряко или косвено при земетресения през последното десетилетие, което е близо 60% от общата смъртност в природни бедствия, сочи изследване на британското медицинско списание The Lancet, цитирано от AFP.

"Освен тези смъртни случаи, земетресенията са засегнали пряко още 2 млрд. души през този период", се казва в изследването.

Най-смъртоносно е било земетресението в Хаити на 12 януари 2010 г. с магнитуд от 7-ма степен по скалата на Рихтер. То взе 316 хил. жертви. 

Земетресението, което предизвика цунами в Индийския океан на 26 декември 2004 г., бе с магнитуд 9,1 и взе 227 хил. жертви.

На трето място е земетресението с магнитуд 7,9 по Рихтер, което разтърси китайската провинция Съчуан на 12 май 2008 г. и взе 87 500 жертви.

Изследването на The Lancet има за цел управниците и спасителните организации да осъзнаят, че земетресенията са приоритет по отношение на общественото здраве, а лекарите да бъдат предупредени за патологиите, които ще трябва да лекуват при такива бедствия, посочва БТА.

Предизвиканата от земетресенията смъртност настъпва на поредни вълни. Първо са хората, които загиват на място в срутени сгради. Няколко часа по-късно следват тежко ранените, които издъхват от раните си. Третата вълна смъртни случаи настъпва в следващите дни и седмици сред по-леко ранените, които стават жертва на инфекции и други здравословни усложнения.

Най-уязвимата група са децата - те съставляват между 25 и 53 процента от пациентите след земетресение.

Освен с незабавните операции по издирване и спасяване на оцелели, спасителните екипи трябва да се справят главно с разпространението на заразни болести в пренаселените подслони.

В по-дългосрочен план земетресенията се отразяват и на душевното здраве - наблюдава се нарастване на случаите на депресия у пострадалите.

Предвид увеличаването на световното население и разширяването на градоустройството в рисковите зони, заплахата от земетресенията ще нарасне още повече в близките години, предупреждават двамата автори на изследването от болницата Beth Israel Deaconess Medical Center в Бостън (САЩ). Много мегаполиси са разположени в земетръсни зони - Токио (32 млн. жители), Мексико (20 млн. жители), Лос Анджелис  (15 млн. жители) и Истанбул (9 млн. жители).

Водещи

Най-четени