И Швеция изпраща 10 танка Leopard 2 в Украйна 24.02 | 18:29
По-рано в петък Полша съобщи, че първият от 14-те полски танкове Leopard 2, обещани на Киев, вече е пристигнал
Швеция ще изпрати 10 основни бойни танка "Леопард 2" (Leopard 2) в Украйна с оглед на набиращите скорост усилия на Запада бързо да снабди Киев с тежка бронирана военна техника, съобщават Ройтерс и "Файненшъл таймс".
Министърът на отбраната Пол Йонсон каза, че 10-те Leopard 2A5s, модерни варианти на произведените в Германия основни бойни танкове, ще бъдат доставени "възможно най-скоро".
"Абсолютно правилно е да допринесем с тежки оръжейни системи. Това е от решаващо значение за Украйна", посочи той.
По-рано в петък Полша съобщи, че първият от 14-те полски танкове Leopard 2, обещани на Киев, вече е пристигнал в Украйна, докато Германия заяви, че ще увеличи от 14 на 18 броя на танковете Leopard 2A6, които ще изпрати. Ден по-рано Испания обяви, че ще предостави шест по-стари танкове Leopard 2 , но те ще трябва да бъдат подложени на сериозен ремонт.
Германското правителство, което ръководи усилията за сглобяване на два батальона танкове Leopard от различни европейски армии, изрази разочарование, че други столици в ЕС са се поколебали да изпълнят обещанията си да осигурят танкове.
Междувременно Швеция също така предоставя две системи за противовъздушна отбрана, включително модерна IRIS-T - инфрачервена насочваща се ракета със среден обсег, която вече се оказа много ефективна при свалянето на руски ракети в Украйна.
Водещи
-
Правителството одобри близо 2 млн. лв. за хуманитарна подкрепа на разселени хора от Украйна 2
С приемането на настоящия акт се разрешава на Министерството на туризма да използва сметка за...
15.12 | 17:40
-
Кабинетът отпуска близо 95 хил. лв. за стипендии на деца с изявени дарби
Средствата се осигуряват за сметка на предвидените за тази цел разходи по централния бюджет за...
15.12 | 17:20
-
Личните трансфери на домакинствата: България получава повече, отколкото изпраща
В резултат отрицателното салдо на ЕС спрямо страните извън Съюза се разширява и през 2024 г....
15.12 | 16:45
-
Нови арести на полицаи, назначиха временен шеф на Пето РПУ 2
След акция в София и Ловеч са задържани 7 души за наркотици и корупция, сред тях и служители...
15.12 | 16:30
Най-четени
-
Деница Сачева: Борисов знае кога е време за мъже
По време на брифинга след срещата, Сачева акцентира върху икономическото състояние на страната...
15.12 | 11:30
-
Бившият номер 19 в света прекрати кариерата си през 2021 година и веднага след това започна да се занимава с треньорство.
"Ще бъде голяма изненада да има кабинет в този парламент."
15.12 | 10:15
-
Президентът провежда консултации с представители на ПП-ДБ
Ние смятаме, че сегашното правителство трябва да внесе удължителен бюджет и той да бъде приет...
15.12 | 11:45
-
Президентът продължава консултациите с представители на парламентарните групи в 51-вото Народно събрание за съставяне на втори редовен кабинет
Днес се проведе първият кръг от консултации - с първите две политически сили - ГЕРБ-СДС и...
15.12 | 15:45