Играем опасна игра на война! И България готова да тръгне срещу Русия 14.06 | 16:38

НАТО увеличава военното си присъствие си в Полша, Прибалтика, Румъния и Черно море. Западът не търси конфронтация с Москва, продължава да твърди Столтенберг

От iNews.bg

НАТО планира разполагането на многонационална бригада в съседна Румъния, заедно с четирите батальона на Северноатлантическия пакт, които ще бъдат разположени в балтийските републики и Полша. Това съобщи генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг на срещата на военните министри от пакта в Брюксел, цитиран от ДПА. Българският министър на отбраната Николай Ненчев пък обяви от белгийската столица, че и нашата страна като член на Алианса е готова да участва с 400 войници в сухопътната бригада на НАТО на територията на Румъния.

"Планираме да вземем решение за разширяване на военното ни присъствие в района на Черно море. Вече увеличихме въздушния контрол и патрулирането, както и военните обучения. Планираме и създаването на щабни структури в Румъния и разполагането на многонационална бригада на НАТО", заяви Столтенберг.

Окончателното решение за увеличаването на сухопътните сили на пакта по границите с Русия обаче трябва да бъде прието на форума във Варшава в на 8 и 9 юли, уточни той.

За пореден път шефът на НАТО подчерта, че "Северноатлантическият съюз не търси конфронтация с Русия и че целта е изграждането на по-конструктивни отношения, поради което ще бъдат оставени отворени каналите за политически диалог с Москва".

Николай Ненчев е разговарял с румънския си колега Михнеа Моток в рамките на срещата на Алианса, като е информирал, че България ще разположи "една рота на територията на Румъния".

"Обсъдихме въпроси, свързани със сигурността на Югоизточна Европа, включително и разполагането на една рота на територията на Румъния. Към момента евентуално ние бихме могли да участваме с приблизително около 400 човека в обучение и общи тренировки на ротационен принцип. Ние се убедихме заедно с румънския колега, че е необходимо по-осезаемо присъствие от страна на НАТО в региона на Черно море. Имаме обща концепция и вероятно ще поставим този въпрос на срещата на върха във Варшава съвместно", каза по БНР Ненчев.

На днешната си среща военните министри решават за разполагането на няколко хиляди войници в Полша и Балтийските републики. По настояване на Полша, Литва, Латвия и Естония на ротационен принцип ще бъдат пратени безсрочно 4 пехотни батальона под командването на НАТО - като допълнителна гаранция срещу евентуална руска агресия.

"Няма съмнение, че ние отговаряме на действията на Русия в Украйна. Защото преди незаконната анексия на Крим, никой не говореше за подобно военно присъствие в източната част на Алианса", отбеляза Столтенберг.

Според източници на националното радио София не е искала разполагането на допълнителни сухопътни войски в региона. Планът обаче вече е подготвен от военните стратези на НАТО и очаква днес политическо одобрение от министрите.

"Сега обсъждаме размера, обхвата и състава на тези сили", каза шефът на Алианса.

Един батальон обаче може да има между 300 и 1300 войници, а според анонимни източници от НАТО размерът на силите можел да е от порядъка на 2500 до 4000 души общо за четирите държави по източния фланг.

 

 

 

Водещи

Най-четени