Идеалите, с които Мандела винаги ще вдъхновява човечеството 06.12 | 12:19
Символът на апартейда отдаде живота си на борбата срещу бедността и неравенството
Бившият президент на Южна Африка Нелсън Мандела почина на 95-годишна възраст късно вечерта на 5 декември. Той прекара целия си живот в борба срещу бедността и неравенството в страната.
Мандела прекарва 27 години в затвор, след което печели първите демократични избори в Южна Африка и става държавен глава до 1999 г. През 1993 г. печели Нобелова награда за мир за своята политика за борба с неравенството.
През живота си първият чернокож президент на Южна Африка много пъти се е изправял пред народа и е изказвал мнението си. В негова памет изданието ABC публикува най-вдъхновяващите речи, с които Мандела завинаги ще остане в историята.
Демокрация и свободно общество
"През живота си се отдадох на борбата на хората от Африка. Борих се срещу "бялото" господство, борих се и срещу "черното" господство. Възхвалявах идеала за демократично и свободно общество, в което всички хора да живеят в хармония и с равни възможности. Това е идеал, за който се надявам да живея. Но, Господи, ако трябва, това ще бъде идеалът, за който ще умра."
Думите са на Мандела от април 1964 г. част изявлението му в защита от подсъдимата скамейка при откриването на процеса Rivonia.
Вижте останалите вдъхновяващи цитати на Мандела в Econ.bg.
Водещи
-
Везенков влезе в идеалния отбор на Евролигата за 2025 г.
Той е с най-висок среден коефициент на мач за 2025 г.
02.01 | 17:20
-
Икономист: Най-евтината инвестиция в света е в нефт и газ
Според проф. Красимир Петров всяко семейство трябва да има авариен фонд от 10 000 евро, които...
02.01 | 16:59
-
Кирило Буданов е новият шеф на кабинета на Зеленски
„Сега Украйна се нуждае от повече внимание към въпросите на сигурността“, заяви украинският...
02.01 | 16:40
Най-четени
-
След преминаването в евро: Таксиметрови апарати отчитат двойни суми
Според производител на машините причината е технически проблем
02.01 | 09:45
-
Успяват ли търговските обекти да връщат в евро?
Хора са се опитвали да купуват дори стекове цигари със стотинки, за да се отърват от тях
02.01 | 10:00