Изборите в САЩ: Тръмп изостава, оспорва резултатите в 4 щата 05.11 | 07:30
Демократите знаят, че единственият начин за победа е измамата, казва синът на настоящия президент

Кандидатът на Демократическата партия Джо Байдън си осигури 253 електорални гласа срещу 213 за Доналд Тръмп. Действащият президент печели в 23 щата, сред които Тексас, Охойо и Флорида, предаде БНТ. Броенето в още няколко щата продължава. Сред тях е ключовият Пенсилвания, който ще осигури 20 електорални гласа.
Джо Байдън почти сигурно печели и щата Мичиган. В кратко изказване Байдън не обяви победа, но вярва, че след приключване на броенето, успехът ще е на негова страна.
"Искам да направя кратко изявление, сигурен съм, че по-късно ще имам още какво да кажа по-късно днес или утре. Вчера за пореден път доказахме, че демокрацията е в сърцето на нацията. Дори изправени пред пандемията, в тези избори гласуваха повече американци, отколкото досега в нашата история. Това е нещо изключително. Доказахме, че властта е в ръцете на хората. Властта не може да бъде отнета или узурпирана. Само и единствено волята на гражданите ще определи кой ще управлява. Те решават кой да бъде президент на Съединените щати. След една дълга нощ на броене, е ясно, че ние печелим достатъчно щати, за да получим 270 електорални гласа, които са нужни, за спечелване на президентския мандат. Не съм тук, за да обявя победа, а за да съобщя, че когато завърши броенето, ние смятаме, че ще бъдем победители", коментира Байдън.
Щабът на Доналд Тръмп оспорва резултата в Мичиган, но също Уисконсин, Джорджия и Пенсилвания.
"Обявихме победа в Пенсилвания. Демократите знаят, че единственият начин за победа е измамата. Консултирахме се с всички наши юристи. Ще заведем дело в Пенсилвания. Срамно е, че трябва да го направим. Но това е яростна корупция", казва синът на действащия президент Доналд Тръмп - Ерик.
Губернаторът на Пенсилвания Том Улф обеща, че всеки глас в щата ще бъде преброен и определи като грешка изявлението на Тръмп, че печели там.
"Щабът на Тръмп внесе иск за спирането на преброяването на гласовете в Пенсилвания. Това е напълно погрешно. То противоречи на основните принципи на нашата демокрация", казва Улф.
Демонстрации имаше и по улиците на американски гласове с искане преброяването да продължи до край.
Водещи
-
ЕП гласува влизането ни в еврозоната
Финалното решение ще вземат финансовите министри на 27-те държави членки на ЕС в Брюксел след...
08.07 | 13:31
-
Трафик информация в реално време
Ремонтите и затворените улици в София - в мобилно приложение
08.07 | 13:20
-
Пейка за кърмене и повиване на бебета в Разград
Пейката бе монтирана на 7 юли от работниците от Общинско предприятие „Паркстрой“.
08.07 | 13:00
-
Пътят на България към еврозоната
Подписвайки го, България е поела ангажимента да приеме еврото като национална валута в момента
08.07 | 12:45
Най-четени
-
Опасна жега: Раздават безплатна минерална вода в София
През днешния ден също бе раздавана вода, като дейностите са организирани от направление...
08.07 | 09:59
-
Христо Петров: Всеки вика „Махам се", къде се махаш – в еврозоната се махаш
По думите на Петров, "добро ще има направя, ако поне аз им спестя мащабния икономически анализ...
08.07 | 11:30
-
Пожар избухна в иглолистна гора над село Палатово
Огънят е тръгнал от плевня в края на селото и е навлязъл в гората.
08.07 | 10:14
-
Започва кампанията за кандидатстване за прием в 8 клас
От днес до 10 юли е срокът, в който седмокласниците трябва да подадат заявления за участие в...
08.07 | 10:30