Извънредна среща и в НАТО заради кризата Русия-Украйна 26.11 | 18:00
Заседанието в Брюксел е свикано по искане на Петро Порошенко

НАТО ще проведе днес извънредна среща на посланическо равнище заради кризата, възникнала между военни кораби на Русия и Украйна в Керченския проток. Това съобщиха от главната квартира на алианса в Брюксел, предаде БНТ.
"По искане на президента Петро Порошенко генералният секретар се съгласи да свика извънредно заседание на Комисията НАТО-Украйна на равнище посланици в Брюксел този следобед, за да обсъди сегашната ситуация ", гласи изявление на НАТО.
В съобщението се отбелязва, че НАТО подкрепя изцяло украинската териториална цялост и суверенитета на страната, включително правото на корабоплаване в нейни териториални води според международното право. Допълва се, че Столтенберг и Порошенко са разговаряли по телефона тази сутрин по повод събитията в Азовско море и Керченския проток.
Същевременно крайнодесни протестират пред руското посолство в Киев срещу задържането на трите украински кораба във водите край Крим. Украинският парламент трябва да реши дали да въведе военно положение в страната за 60 дни.
То беше предложено от Украинския Съвет за съвета за сигурност и извънредни ситуации, който заседава извънредно тази нощ. Москва и Киев взаимно се обвиняват за ескалирането на напрежението в Керченския проток.
Москва определя случилото се като "украинска провокация". А Киев като "руски акт на агресия". Според Русия трите украински кораба са нарушили руската граница и са навлезли в руски териториални води. В отговор те са били обстрелвани и след това задържани.
Водещи
-
Зафиров: Ако нямаше Ден на победата, нямаше да има Ден на Европа
Вицепремиерът каза, че отлагането на либерализацията на пазара на тока ще бъде за срок от...
08.05 | 20:40
-
Каримански: За първото тримесечие приходите в бюджета са 20% по-малко от заложените
Те не могат да се наваксат, приходната част по бюджета на страната не се изпълнява спрямо...
08.05 | 20:20
Най-четени
-
Мецола заплаши да съди Фон дер Лайен
Причината - планът за заеми от 150 млрд. евро за оръжие
08.05 | 17:00
-
Нинова: Стига привилегии! Аман от лицемерие
08.05 | 13:59
-
Военнослужещи от Индия и Пакистан са разменили огън с артилерийски оръдия и автомати през изминалата нощ
Напрежението между Индия и Пакистан в региона Кашмир избухна след убийството на 26 туристи на...
08.05 | 10:16