Израелски спецчасти спряха кораб с помощи за Газа 20.10 | 18:39
Военноморските сили се качиха на борда на "Есрел", на който има 20 правозащитници
Израелските военноморски сили спряха плавателен съд с про-палестински правозащитници, които се опитаха да пробият блокадата на Ивицата Газа, предаде BBC.
На борда на шхунтата "Естел", плаваща под финландски флаг, има 20 души от осем националности. Те заявяват, че доставят медицински продукти и цимент за Газа. Корабът се отправи към размирния район от пристанището в Неапол на 7 октомври.
Сега бойци от специалните части се качиха на борда и поеха контрола над плавателния съд.
След като пътниците заявиха, че няма да сътрудничат и не приемат предложението да се насочат към
пристанище Ашдод, бе решено корабът да се вземе под контрол и да се изпрати в Ашдод под конвой, съобщават източници пред ИТАР-ТАСС.
Инцидентът става две години, след като деветима турски активисти бяха убити на борда на кораб, част от т.нар. Флотилия на свободата, която се опита да достави хуманитарна помощ за Газа.
Тогава израелски спецчасти превзеха кораба и стреляха на борда, като официалната позиция на властите бе, че флотилията е пренасяла не помощи, а оръжия. Случаят доведе до дипломатически скандал и скъсване на отношенията между Тел Авив и Анкара.
Израел затегна блокадата на Газа, след като ислямистката организация Хамас пое контрола над ивицата през 2007 г.
Движението на хора и пренасянето на строителни материали, като цимент и кабели, през Ивицата все още е силно ограничено.
Водещи
-
Ендокринолог: Лекарствата за отслабване удрят сърцето и панкреаса
Рисковете за здравето
13.01 | 11:45
-
Кога ще има ясни правила за таксата „сградна инсталация“
Едно от ключовите указания на Съда на ЕС е свързано с начина, по който се разпределят...
13.01 | 11:15
-
Минус 15 градуса измериха в Кнежа тази сутрин
Минус 10 градуса ще бъде в Шумен, Монтана, Враца. Минус 9 градуса се очакват за - Плевен,...
13.01 | 10:43
-
Първан Симеонов: Румен Радев стои в окопа и се готви да скочи на нож
Ефектът на новия играч
13.01 | 10:30
Най-четени
-
Деница Сачева: Управлението плати „тежка политическа цена“
Сачева отрече да има зависимости
13.01 | 08:59
-
Д-р Акиф Шабан: Чистенето на сняг крие най-опасната комбинация за сърцето
Ролята на технологиите през 2026 година
13.01 | 09:45
-
Минус 15 градуса измериха в Кнежа тази сутрин
Минус 10 градуса ще бъде в Шумен, Монтана, Враца. Минус 9 градуса се очакват за - Плевен,...
13.01 | 10:43
-
Първан Симеонов: Румен Радев стои в окопа и се готви да скочи на нож
Ефектът на новия играч
13.01 | 10:30