Израелските военни сили значително разшириха контрола си в ивицата Газа 07.04 | 17:59

Противоречиви гледни точки

От iNews.bg

Израелските военни сили значително разшириха контрола си в ивицата Газа след подновяването на офанзивата срещу "Хамас" през март. Според информация на Асошиейтед прес, цитирана от БТА, в момента Израел контролира над 50% от територията на анклава, което принуждава палестинското население да се настанява в постоянно свиващи се участъци земя.

Най-голямата зона под израелски контрол се намира в близост до границата с Газа. Там израелската армия систематично унищожава палестински жилища, обработваеми площи и инфраструктура до степен, която прави бъдещото обитаване на тези райони практически невъзможно. Според данни на правозащитни организации и израелски военни източници, само през последната седмица буферната зона е удвоила размерите си.

 

 

Официалната позиция на Израел е, че засилването на контрола върху територията е временна мярка, целяща да окаже натиск върху "Хамас" за освобождаване на останалите заложници, отвлечени при нападението от 7 октомври 2023 година. Правозащитни организации и експерти по въпросите на Газа обаче предупреждават, че в контролираната територия попада и стратегическият коридор Нецарим, който разделя северната от южната част на ивицата, което може да послужи за осигуряване на дългосрочен контрол в региона.

Нетаняху обявява намерения за постоянен контрол

Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху заяви миналата седмица, че дори след победа над "Хамас", Израел ще запази контрола върху сигурността в ивицата Газа и ще насърчи палестинците да напуснат територията.

 

Разрушенията в близост до израелската граница и постоянното разширяване на буферната зона продължават от началото на конфликта преди година и половина. Петима израелски военнослужещи споделят пред Асошиейтед прес информация за мащабите на кампанията под условие за анонимност.

"Унищожиха всичко, което могат, стреляха по всичко, което изглеждаше работещо... (Палестинците) няма да има къде да се върнат, никога", разказва войник от танков взвод, който охранява екипите, разрушаващи инфраструктурата.

Разкрития от "Да нарушим мълчанието"

Организацията "Да нарушим мълчанието", съставена от ветерани, противопоставящи се на окупацията на Газа, публикува доклад с документирани свидетелства на военнослужещи, действали в буферната зона. Няколко войници, включително такива, разговаряли с Асошиейтед прес, описват как израелската армия превръща обширни райони в пустош.

 

"Чрез мащабна и умишлено причинена разруха армията положи основите на това Израел да контролира района в бъдеще", се казва в доклада на организацията.

В отговор на запитването, израелската армия заяви, че дейността ѝ е насочена към защита на Израел и подобряване на сигурността в южната част на страната, където бе извършено нападението от 7 октомври 2023 година, при което загинаха около 1200 души, а 251 бяха отвлечени. От армията категорично отхвърлят обвиненията, че целенасочено вредят на цивилното население, и подчертават, че спазват международното право.

Разширяване на буферната зона

Според данни на "Да нарушим мълчанието", в първите дни на войната израелските войски принудително разселиха палестинците от граничните райони и разрушиха всичко там, създавайки буферна зона, простираща се на повече от километър навътре в Газа. Армията превзе и стратегическия коридор Нецарим, който разделя северната част, включваща град Газа, от останалата част на тясната крайбрежна ивица, населявана от над 2 милиона души.

 

След възобновяването на военните действия през март, буферната зона беше удвоена, достигайки на места до 3 километра навътре в територията на Газа, както показва карта, предоставена от израелската армия.

Професор Яков Гарб от университета "Бен Гурион", който десетилетия наред изследва израелско-палестинските модели на ползване на територията, потвърждава, че буферната зона и коридорът Нецарим представляват най-малко 50% от територията на ивицата.

Миналата седмица Нетаняху обяви и намерението да бъде изграден нов коридор през Южна Газа, който да отдели Рафах от останалата територия, което допълнително ще засили израелския контрол в региона.

Човешките истории зад статистиката

Стотици хиляди палестинци са обитавали територията, превърната сега в израелска буферна зона – район, който е бил от ключово значение за земеделския отрасъл на Газа.

 

След временното прекратяване на огъня през януари 55-годишният фермер Нидал Алзанин се завърнал в своя дом в Бейт Ханун, Северна Газа, който сега се намира на границата на буферната зона и е превърнат в руини. От всичко останали само снимка от сватбения му ден, рисунка на сина му върху порцеланова чиния и дънерът на 150-годишен чинар, посаден от неговия прадядо.

"Отне ми 20 години да построя къщата и в рамките на 5 минути те унищожиха всичките ми мечти, както и мечтите на децата ми", споделя Алзанин, който сега се намира в град Газа, след като отново е бил принуден да се премести заради възобновената израелска офанзива.

Методично унищожаване

Петимата войници, говорили пред Асошиейтед прес, разкриват, че израелските военни имат нареждане да унищожават обработваема земя, напоителни системи, земеделски култури, дървета, както и хиляди сгради – жилищни и обществени, за да не оставят места, където бойците на "Хамас" биха могли да се укрият.

 

Военнослужещият от танковия отряд споделя, че бронирани булдозери изравняват територията, създавайки "зона за убиване", като се стреля по всеки, който се приближи на по-малко от 500 метра от танковете, включително жени и деца.

"Дойдох тук, защото те ни убиват, а сега ние убиваме тях. Осъзнах обаче, че ние не просто ги убиваме - освен тях убиваме съпругите, децата им, котките и кучетата им, унищожаваме домовете им", признава той, видимо разтърсен.

Неясно бъдеще

Все още не е ясно колко дълго Израел възнамерява да поддържа буферната зона и другите контролирани територии в Газа.

 

При обявяването на изграждането на новия коридор в Южна Газа, Нетаняху подчерта, че основната цел е да се окаже натиск върху "Хамас" за освобождаване на останалите 59 заложници, от които за 35 се смята, че вече не са живи. Той заяви, че военните действия ще продължат до пълното унищожаване на "Хамас" и прогонването на лидерите му от Газа, след което Израел ще поеме контрола над сигурността в територията.

Нетаняху също така потвърди намерението да се приложи идеята на американския президент Доналд Тръмп за изселване на палестинците от Газа, което Израел определя като "доброволна емиграция".

Противоречиви гледни точки

Някои израелски експерти защитават създаването на буферната зона като необходима мярка за гарантиране на сигурността.

 

"Това е нещо, което всяка адекватна държава би направила по отношение на границите си, ако граничи с вражеска страна", казва Коби Майкъл, старши изследовател в Института за изследвания на националната сигурност и института "Мисгав".

Правозащитни организации обаче определят принудителното разселване на хора като военно престъпление и престъпление срещу човечеството. Надя Хардман, изследовател в "Хюман Райтс Уоч", характеризира ситуацията с буферната зона в Газа като "етническо прочистване", тъй като е очевидно, че жителите никога повече няма да могат да се върнат по домовете си.

Израелските власти отхвърлят тези обвинения, твърдейки, че евакуират цивилното население от зоните на бойни действия единствено с цел да защитят живота му.

Водещи

Най-четени