Изритаха Русия от проекта за международната окололунна станция Гейтуей 26.01 | 08:00
Ръководителят на руската космическа агенция Дмитри Рогозин реагира на тази новина в своя канал в Телеграм по следния начин: "Как може да сме били изключени от въпросната лунна група, след като никога не сме се включвали?"

Представителите на Русия бяха изключени от проекта за създаване на станция в орбита около Луната "Гейтуей". Новината беше съобщена от РИА Новости, като медията се позовава на анонимен източник в ракетно-космическия отрасъл.
"Представителите на Русия бяха изключени от обсъждането на тази тематика, изключени от обмяната на писма, дискусията, достъпа до материали", твърди въпросният събеседник от Роскосмос.
По думите на събеседника, решението било взето след като Русия се е оплакала, че няма достатъчно активна роля в проекта. Международните партньори са се доверили на руснаците само за конструкцията на един модул - шлюз за провеждането на извънбордови дейности.
Ръководителят на руската космическа агенция Дмитрий Рогозин реагира на тази новина в своя канал в Телеграм по следния начин: "Как може да сме били изключени от въпросната лунна група, след като никога не сме се включвали?", пита той. "Ние многократно заявихме, че сме готови да вземем участие в проекта само когато всичките участници са равноправни". Като пример за равноправен проект Рогозин дава Международната космическа станция, докато "Гейтуей" по неговото мнение е основно американски.
Но дали Дмитрий Рогозин се сеща, че МКС е също в основата си американски проект? Дали си спомня, че модулът "Заря" е собственост на САЩ, а "Звезда" е финансиран основно с американски долари, като ракетата-носител "Протон" излетя с логото на Пица Хът? Това е самата истина за разработката и изстрелването на основните руски модули към МКС - те полетяха след сериозни забавяния, драматични преговори между САЩ и Русия и в крайна сметка с американско финансиране.
Обръщайки внимание на съвременните руски модули, предназначени за по-нататъшна инсталация към МКС, напомням на читателите, че те продължават да се бавят. Ние очакваме изстрелването на "Наука" още от 2007 година - т.е. налице е 14-годишно отлагане. Да, на Русия е поверен строежът само на един модул на "Гейтуей", но не е чудно защо американците не вярват, че и той ще бъде осъществен.
Така че истинският въпрос на фона на цялото това политиканстване не е защо руснаците се чувстват вечно пренебрегнати. А какво Русия може да даде на останалия свят.
На снимката: Космическият кораб "Драгън XL" доближава станция Гейтуей
Водещи
-
Над 100 хуманитарни агенции предупредиха за масов глад в Газа
Те обвиняват Израел, че не позволява раздаването на хранителни помощи
23.07 | 16:15
-
Адв. Хаджигенов: През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически
Според него има "преескалиране на нещата" относно казуса с ареста на кмета на Варна Благомир...
23.07 | 16:00
-
Асен Василев: Ще има скок в цените заради промените в Закона за еврото
Законопроекти на управляващите водят до обедняване на гражданите, заяви той
23.07 | 15:50
Най-четени
-
Опасни бактерии дебнат летовниците в Черно море
В САЩ например около 1 на 5 заразени умира в рамките на два дни.
23.07 | 11:59
-
Васил Терзиев внесе предложение до Столичния общински съвет за изменение на подробния устройствен план в местност "Кръстова вада"
Връщане към законните параметри
23.07 | 09:59
-
На 23 юли православната църква почита паметта на светите мъченици Трофим и Теофил
В народния календар, този ден е известен като Трофимовден или Трофимовци.
23.07 | 10:59
-
11-месечно бебе почина след поставена ваксина в УМБАЛ - Бургас
Родителите са поискали да бъде извършена аутопсия, която да покаже точните причини за смъртта...
23.07 | 13:30