Има ли задкулисни игри около щурма срещу джихадистите в Мосул? 18.10 | 20:32
Началото на операцията и нейното развитие е точно планирано заради изборите в САЩ. Демократите готвят подарък на Клинтън, смята руски анализатор
Вече втори ден иракската армия, подкрепяна от ръководената от САЩ международна антитерористична коалиция и кюрдските бойци, а от днес и от турските ВВС, води настъпление срещу бастиона на "Ислямска държава", обявен и за нейна столица в Ирак. Целта е ясна и едва ли някой ще я оспори – изтласкването на джихадистите и освобождението на града. Има ли обаче около тази операция тайни планове и задкулисни игри? Според руския политически анализатор и изтоковед Елена Супонина – има. Според нея започналата вчера операция се развива по точно начертан сценарий, над който старателно са поработили първо и предимно политиците и военните в САЩ, а едва след това е бил предоставен за обсъждане и с местните им съюзници в лицето на иракското правителство и кюрдските сили. А причината е, че целта на офанзивата е не само официалната – да се освободи Мосул от "Ислямска държава", но има и още една – да се повлияе на президентските избори в САЩ. И по-конкретно идеята е да се измъкне от ръцете на Доналд Тръмп "асото от тестето с международни козове, че настоящото управление във Вашингтон, начело с президента Барак Обама, търпи неуспехи в борбата с тероризма", който кандидат-президентът на Републиканската партия често използва, смята Супонина.
Точно поради тази причина началото на операцията в Мосул е било планирано точно кога да започне. Разчетите са направени така, че за първите победи да започне да се докладва седмица преди деня на изборите. При това положение, когато американското общество чуе, че администрацията на Барак Обама постига успехи в Близкия Изток, още повече срещу най-голямото зло - международния тероризъм, това при всички положение ще подкрепи позициите на кандидата на неговата Демократична партия – Хилъри Клинтън.
Но защо атаката започна вчера, а не утре, както бе обявил по-рано турският президент Реджеп Тайип Ердоган? Съществува вероятността той да е допуснал грешка, но също и да е бил умишлено дезинформиран, тъй като участието на Анкара в операцията не се харесва не само на иракчаните, но и на американците, смята Супонина. Или пък просто Ердоган нарочно е назовал тази дата, за да осигури елемент на изненада при реалното начало на щурма.
"Съществува версия в Белия дом да са отчели факта, че утре, 19 октомври, в Лас Вегас ще се проведат третият и последен дебат между двамата основни кандидат-президенти. И поради тази причина управляващите САЩ демократи са решили да изпреварят събитията. За Хилъри Клинтън е много по-изгодно да излезе пред телевизионните камери с готови отговори на въпросите на Тръмп – настъплението в Мосул. Все пак още преди седмица, по време на предишния телевизионен дебат между двамата, милиардерът настойчиво питаше защо още никой не е решил градът да бъде превзет", пише Супонина в анализ за "РИА Новости". И припомня как Тръмп е сипал обвинения по отношение на нерешителните иракчани и американците, които ги подкрепят, давайки пример с руснаците в съседна Сирия - "Алепо вече падна, почти падна, а за нас Мосул все още е голям проблем".
"Началото на операцията в Мосул трябва да покаже на американците, че Тръмп не е прав", подчертава анализаторът. Но отбелязва и че явно кандидатът на Републиканската партия не е бил наясно с много детайли по подготовката на подобни мащабни операции, включително тази, тъй като обвинява Обама и демократите в нерешителност, най-вече поради факта, че още от пролетта Вашингтон споменава за атака срещу джихадистите в Мосул. А подобно нещо има нужда от много сериозна подготовка и за това да знае много малък кръг от хора, тъй като в Близкия Изток на практика е изключено нещо да бъде скрито. Тръмп обаче отдавна критикува Белия дом за провала му в Близкия Изток и особено в Сирия и Ирак. Той постоянно говори, че "днес срещу тероризма поради някаква причина не се боря САЩ, а Русия, Иран и правителството на Сирия". И така операцията започналата вчера операция ще изложи Тръмп във връзка с репликите и обвиненията към демократите по въпроса с незапочващата атака, за която иначе отдавна само се говори.
"Атаката на Мосул е своеобразен подарък за Хилъри Клинтън от слизащия от власт Барак Обама", категорична е Супонина. Според нея именно това е причината операцията да започне именно вчера. Според анализаторът обаче възникват и други въпроси. Като например къде ще отидат бойците на "Ислямска държава", които няма да бъдат ликвидирани до освобождението на Мосул, което тя не подлага под съмнение. И подчертава, че иде реч за около 7000 бойци в самия град и още 5000 в околностите му. А и днес вече се появи информация, че част от джихадистите бягат от Мосул по осигурен им транзитен коридор и се насочват към Сирия. Или пък кой ще управлява града след освобождението му от терористите. Но, според Супонина, това са въпроси, по които яснота ще има след президентските избори в САЩ.
Водещи
-
400 лева за билет за Пласидо Доминго и Хосе Карерас в София
Вече са в продажба билетите за мегасъбитията на 2025 г. организирани от Соня Йончева
26.12 | 12:20
-
Без ток остават редица населени места в страната заради обилния снеговалеж
В Своге ще има ток в 14.00 ч., а в Тетевен в 15.30 ч.
26.12 | 12:00
-
И по Коледа няма следа от 13-годишният Ники
10 дни полицаи, пожарникари, жандармерия, водолази, горски и доброволци от цялата страна...
26.12 | 11:40
-
„Българската Коледа”: Над 2 890 000 лв. са даренията след благотворителния концерт на инициатива
Хиляди българи се обединиха в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания
26.12 | 11:20
Най-четени
-
Оранжев код за 3 области за дъжд и вятър в четвъртък
Валежите ще продължат, значителни ще са отново в Централна Северна България, където ще вали...
26.12 | 09:01
-
26 декември е Ден на бащата
26 декември е християнският празник Събор на Пресвета Богородица
26.12 | 09:40
-
България е в топ 10 по употреба на алкохол в ЕС
94% от пълнолетните българи употребяват алкохол
26.12 | 10:20