Иракски Кюрдистан ликува, близо 90% активност на референдума 26.09 | 09:32

Турция, САЩ и ООН солидарни с Багдад - против отцепването

От iNews.bg

Повече от 90% от гласоподавателите са подкрепили обявяването на независимост на Иракски Кюрдистан, съобщи БНР, позовавайки се на предварителни резултати. В допитването са се включили около 75% от населението. Обявяването на окончателните резултати се очаква до 3 дни.

Кюрдите празнуваха до късно снощи по улиците на столицата Ербил. Очакваният положителекоето засега то не възнамерява да направи.

"Правителството на Ирак няма да води преговори с регионалното правителство в Иракски Кюрдистан за резултатите от противоконституционния референдум за независимост", обяви премиерът Хайдер ал Абади.

Същевременно САЩ и ООН предупредиха, че вотът може да има дестабилизиращо действие. Президентът на Иракски Кюрдистан Масуд Барзани обясни, че допитването не е обвързващо и целта му е да даде мандат за преговори с Багдад и съседните страни за отцепването от Ирак. 

1982507

САЩ заявиха, че са "дълбоко разочаровани" заради произвеждането на вчерашния референдум за независимост на Иракски Кюрдистан, който според комюнике на Държавния департамент "ще увеличи нестабилността и трудностите" в региона, предаде Франс прес.

"САЩ са дълбоко разочаровани от решението на регионалното правителство на Кюрдистан да произведе едностранен референдум за независимост, включително в зоните, намиращи се извън Иракски Кюрдистан", каза Държавният департамент.

Той "ще усложни много отношенията на регионалното правителство на Кюрдистан с иракското правителство и съседните държави", смята външнополитическото ведомство, според което екстремистки групировки като "Ислямска държава" ще се възползват от нестабилността и разногласията, гласи още комюникето.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган пък обяви вчера, че страната му може да спре ключовия за Иракски Кюрдистан петролопровод, минаващ през турска територия. Ердоган каза, че "сепаратисткият" референдум е неприемлив и че ще бъдат взети мерки в икономиката, търговията и сигурността.

Той не обяви изрично, че Турция ще спре внос на нефт от Иракски Кюрдистан - през общата граница минават стотици хиляди барели петрол на ден, но даде да се разбере, че има и такава възможност. "След това нека видим по кои канали ще изпраща петрола си северноиракското регионално правителство или къде ще продава", заплаи турският лидер в реч.

"Можем да затворим кранчето. В момента, в който затворим кранчето, са дотук", отсече Ердоган. И предупреди и че Турция ще е готова на военна намеса, ако се появи заплаха за туркмените в Иракски Кюрдистан или контролираните от бойците пешмерга райони.