Иран няма нужда от ядрено оръжие, заяви Ахмадинеджад 02.07 | 13:03
Диалог със САЩ - само на равноправна основа, казва президентът

Техеран не вижда смисъл в притежаването на ядрено оръжие. Това твърди президентът на Иран Махмуд Ахмадинеджад пред Russia Today, предаде ИТАР-ТАСС.
"Не ни е необходимо атомно оръжие. Нима можем да го използваме? То е безполезно. Човечеството е загърбило периода от своята история, когато можеше да се използва атомно оръжие", подчертава Ахмадинеджад.
САЩ, както и някои други западни страни и Израел, подозират Иран в разработването на ядрено оръжие под прикритието на програма за мирен атом. Техеран твърди, че тя е насочена изключително към удовлетворяване на потребностите от електроенергия на страната.
Следващият кръг преговори между Иран и групата на международните посредници "пет плюс една" (петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН плюс Германия) по ядрената му програма ще се състои след формирането на новото правителство в ислямската република.
Ахмадинеджад, чиито пълномощия изтичат на 3 август, когато ще стъпи в длъжност новоизбраният президент Хасан Роухани, подчертава, че страната му е за диалог със САЩ, но само на равноправна основа.
"Прекият диалог е най-добрият начин за решаването на проблемите. Ние от самото начало заявихме това. Но ако някой поставя върху главата ви чук и ви предлага да встъпите в диалог, това едва ли е възможно. Диалогът предполага равенство и не може да бъде оръжие на насилието", казва иранският президент.
Според Ахмадинеджад е имало ситуации, когато Техеран е изразявал готовност да седне на масата на преговорите със САЩ, но се е сблъскал с нежеланието за водене на диалог от американска страна.
Водещи
-
Реакции на световни лидери за срещата Тръмп-Путин
16.08 | 18:00
-
Борят се за живота на млад мъж, прегазен е умишлено от свой съсед в Сливен
Извършителят е задържан
16.08 | 17:20
-
Голям пожар в Българово, градът е в капан на огнения ад
На място са кметът Димитър Николов и областният управител, които координират дейността на...
16.08 | 16:40
Най-четени
-
"Киев индипендънт": Срещата в Аляска беше срамна и безполезна
Все още няма официална реакция от Киев след срещата между американския президент Доналд Тръмп...
16.08 | 10:00
-
Автомобилен експерт за шофьора, забил се в автобус: Това е опит за убийство!
Остават много въпроси
16.08 | 10:20
-
Таткото на Сияна: Инцидентът с автобуса не се различава от този, в който загина детето ми
„Да управляваш автомобил в населено място с такава скорост е същото като да управляваш камион...
16.08 | 11:00
-
Гаджето на Глория - част от ОПГ за международен трафик на наркотици
Добромир Добрев бе арестуван след акция на ДАНС И ГДБОП в София на 13 август, а в автомобила...
16.08 | 10:40