Истината за имиграцията във Великобритания 30.07 | 13:55

Британците искат да бъде намалена миграцията на Острова, но какви са фактите?

От Ралица Илиева

Британският премиер Дейвид Камерън е твърдо решен да работи за да намали имиграцията, както и социалните придобивки на мигрантите. Междувременно, в страната ще се проведе и референдум през 2017 относно това дали страната трябва да остане в пределите на ЕС.

''Ако обиколите страната, ще откриете фабрики, в които половината работници са от Полша, Литва и Латвия,'' е казал Камерън през октомври 2013, цитиран от Bloomberg. ''Не можем да ги виним. Те трябва да работят здраво.’’

Въпросът остава доста чувствителен за населението на Острова, тъй като според социологически проучвания, хората искат сериозно намаляване на имигрантите в страната. Но какви са фактите?

Оказва се, че от 31 милиона души, които работят, близо 16 процента не са родени на пределите на Великобритания.

От работниците чужденци, 60% са родени извън ЕС, 16% са от Западна, а 15% от Източна Европа. Работниците, които идват от двете най-бедни страни в ЕС – България и Румъния пък са едва 3,8%, по данни на Националния статистически институт на Великобритания, цитиран от електронното издание.

Кои са те и къде отиват?

Имиграцията на Острова се е увеличила значително през последните 20 години, особено след икономическата криза в ЕС. Както се оказва, Великобритания не е страната, приютила най-много мигранти за този период. Лидерът в класацията всъщност е Германия, като Италия, Испания и Франция се нареждат на трето, четвърто и пето място.

И въпреки националистическите призиви на лидера на британската партия UKIP, Найджъл Фараж относно това, че е време ‘’полските водопроводчици’’ са си отидат, се оказва, че повечето мигранти идват от страните извън ЕС. Според статистическите данни, най-много хора идват от Китай и Индия. Полша е едва на трето място, по брой на пристигнали мигранти, а след нея се нареждат Испания, Франция, Италия, САЩ, Румъния, Австралия и Литва. България също остава назад в класацията.

С какво се занимават?

Чужденците във Великобритания идват предимно за да работят и учат, а две трети от тях дори имат предложения за работа, когато пристигат.

Според изследване проведено от NatCen’s British Social Attitudes Survey през 2013, 24% от анкетираните на Острова са изказали мнението, че според тях чужденците идват предимно заради социалните помощи.

Според  данни на статистическия институт обаче се оказва, че всъщност 93% от всички 5,3 милиона души, които използват социални помощи са британски граждани. Хората, идващи от страни в рамките на ЕС се нареждат едва на трето място в тази класация. Класацията на страните е водена от Пакистан, Полша и Сомалия, които са следвани от Индия, Бангладеш, Иран, Ирландия, Португалия, Ирак и Турция.

Как ги възприемат?

По национални данни на Великобритания, 76% от пристигналите на Острова през 2014 са дошли, за да работят. За сравнение, хората дошли от първоначалните 15 страни членки на ЕС, дошли по работа са били 61%, а процентът за страните, които се присъединиха към съюза през 2004 е 67.

Според анализ на медиите на острова, проведено от Университета в Оксфорд, обаче показва, че езикът използван за описание на румънците често е предавал негативни емоции и внушения за асоциално поведение на мигрантите.

Водещи

Най-четени