Какви са задачите пред Ципрас след победата на СИРИЗА 21.09 | 12:00

Преизбрания премиер на Гърция заяви, че правителството му ще бори да осигури напредък и равенство на страната

От iNews.bg

Гръцкият премиер с изтичащ мандат Алексис Ципрас спечели играта и върна умело радикалната лява партия "Сириза" на власт. Сега обаче неговата мисия е да спаси страната.

"Сириза" и Ципрас се връщат на власт с единствената амбиция, която впрочем бе присъща на всички кандидати: да спаси това, което все още може да бъде спасено, пише френският вестник Les Dernières Nouvelles d'Alsace.

Отсега нататък Гърция не може да разчита на импровизации и ще има нужда от план. Управляващите трябва да сложат край на клиентелизма и бюрокрацията, корупцията и разхищението, данъчната несправедливост и изтичането на капитали, коментира вестникът.

Алексис Ципрас беше върнат на власт вчера от изтощените гръцки избиратели, които му дадоха нов мандат да приложи тежките реформи, поискани от кредиторите на страната, коментира британският вестник The Times . Левият лидер спечели, рискувайки със свикването на втори предсрочни парламентарни избори тази година, след като предизвика разцепването на партията си "Сириза" със съгласието да приложи исканите от ЕС мерки.

"Сириза" получи около 35% от вота, което е приблизително същият процент, който получи и при гласуването през януари. Партията ще спечели около 145 депутатски места, или с шест по-малко от досегашните.

Алексис Ципрас триумфира на предсрочните парламентарни избори, проведени вчера в Гърция. През втория си мандат като премиер обаче лидерът на "Сириза" трябва да се концентрира върху реформиране на страната си, а не на Европейския съюз, коментира германското издание Der Spiegel.

Убедителната победа на Ципрас в парламентарния вот едва ли беше изненада за някого. Същото може да се каже и за избора му на коалиционен партньор – партията "Независими гърци", договорът за съвместно управление с които е изготвен отдавна.

За разлика от първият си мандат като премиер сега Алексис Ципрас не може да оспорва правилата на ЕС, защото самият той се съгласи и подписа споразумение с международните си кредитори. Това, от което се нуждае Гърция сега, а и в бъдеще, е да бъдат проведени реформи, да се осигурят повече приходи за държавата, повече сигурност в обстановката и по-малко бюрокрация в управлението. И тези изисквания се споделят от голяма част от гръцката общественост, уморена от безкрайните проблеми на страната си.

Битката с времето за рекапитализацията на големите гръцки банки започна, тъй като новото правителство ще трябва да реализира редица законови мерки в следващите няколко седмици, така че да изпълни тази трудна задача в рамките на предвидения график, пише вестник Kathimerini след предсрочните парламентарни избори в Гърция.

Рекапитализацията трябва да бъде извършена до края на декември, тъй като всяко забавяне може да породи необходимостта от отписване на част от банковите депозити.

Новото правителство ще трябва да побърза, за да изпълни заложения в новия спасителен план срок за приемането на законовата рамка за рекапитализирането, а именно 15 октомври.

Гърците решиха да дадат на Алексис Ципрас втори мандат като премиер по време на парламентарните избори, които отново направиха лявата партия "Сириза" първа политическа сила, но които бяха белязани от безпрецедентно ниска избирателна активност, пише вестник The Irish Times.

"Постигнахме голяма победа, но това е победа на народа. Битката бе трудна", каза Ципрас пред поддръжниците си в неделя вечерта. Гръцкият народ даде на партията му още един 4-годишен мандат, за да продължи битката.

В речта си Ципрас заяви, че правителството му ще бори да осигури напредък и равенство на страната, така че Гърция да стане по-силна и справедлива.

След еуфорията от победата стана ясно, че преговорите а облекчаването на гръцкия дълг ще бъдат на първо място в списъка с приоритетите на преизбрания премиер на Гърция, пише Reuters, позовавайки се на високопоставен член на партията победител "Сириза".

За да засили позицията си в преговорите с европейските си партньори относно начина за облекчаване на дълга на страната, Ципрас ще потърси широко споделено съгласие сред партиите, които победи на изборите в неделя, заявил е източникът.

Някои европейски страни, най-вече Германия, се противопоставят на намаляването на размера на дълга, или така нареченото отписване. Берлин обаче приема идеята за удължаване на сроковете за връщане на заемите.

Миналата седмица източник от еврозоната заяви, че европейските страни са съгласни да ограничат обслужването на гръцкия дълг до 15% от годишния БВП на страната в дългосрочен план. Това означава, че Гърция ще плати по-малко, ако икономиката й остане слаба, и повече – ако икономическите резултати са добри.

 

 

Водещи

Най-четени