Какво се случва след смъртта на папата? 21.04 | 13:40
Кардинал-камерлингът (бел. ред. - генералният администратор на папския двор) е първият човек, който бива уведомен за смъртта на папата, като той има задачата да “докаже” смъртта му

Кардинал-камерлингът (бел. ред. - генералният администратор на папския двор) е първият човек, който бива уведомен за смъртта на папата, като той има задачата да "докаже” смъртта му.
Според формалната процедура камерлингът трябва да застане до тялото на суверена и да го повика три пъти, използвайки кръщелното му име. При липса на отговор папата официално се обявява за мъртъв. Издава се смъртен акт, а генералният администратор заключва папския апартамент.
В миналото това се е правило, за да се избегнат кражби от алчни кардинали. В днешно време традицията се е запазила като начин за защита на достоверността на папското завещание.
След това камерлингът сваля Пръстена на рибаря, накитът, който всеки католик е длъжен да целуне при среща със суверена, и го разрязва на две пред очите на присъстващите кардинали. Освен че предотвратява фалшифицирането на документи, процесът символизира края на управлението на папата.
Следва официалното известяване за кончината. Генералният Викарий е уведомен пръв. Втори е деканът на светия съвет, който трябва да сподели новината с всички останали кардинали. Следват посланиците на Светия престол, които трябва да информират дипломатическите мисии на Ватикана по целия свят.
Папата трябва да бъде погребан между четвъртия и шестия ден от смъртта си, а траурът в негова чест трае девет дни. Главата на Католическата църква до голяма степен планира процедурата след кончината си, оставяйки детайлни инструкции, които камерлинга трябва да следва.
15 дни след смъртта на папата Светия престол започва папски конклав - събрание на кардиналите-избиратели, което трябва да назначи нов суверен. Преведена от латински думата конклав означава "с ключ”.
За да се избегне външна намеса, кардиналите се заключват в Сикстинската капела. Всички кардинали под 80-годишна възраст, както и всички отлъчени кардинали, имат право на глас.
През първият ден на конклава те отслужват литургия, след което се отправят към капелата, където се заклеват да следват правилата на изборния процес. Срещите не спират докато един от кандидатите не получи поне 2/3 от гласовете, като всички бюлетини биват изгаряни след преброяване.
Черният пушек от комина на капелата означава, че изборите са били неуспешни, докато белият дим известява гражданите за избора на нов папа, разказва dariknews.bg.
Водещи
-
Над 2000 на демонстрация във Варна срещу задържането на кмета Коцев
Насловът на протеста е „Пеевски и СГП, долу ръцете от Варна!”
14.07 | 21:00
-
Огнената стихия в Бургас e изпепелила къщи, постройки, покъщнина и домашни животни
Разтърсващи разакази на потърпевшите жители на в.з. Острицата
14.07 | 20:45
-
САЩ ще предостави оръжие на Украйна за милиарди долари
Тръмп заплаши Русия с нови мита
14.07 | 20:30
-
Двата синдиката отменят земеделския протест за утре
Министър Tахов обяви, че има споразумение за индексация на заплатите с 15 до 20% за работещите...
14.07 | 20:15
Най-четени
-
Тежка година за българското овощарство – след катастрофалните загуби при черешите, сега и реколтата от праскови
Последният удар идва от бурята в Сливенско, придружена с ветрове със скорост до 100 км/ч,...
14.07 | 10:59
-
Надежда Йорданова: Подготвяме вот на недоверие през септември
Йорданова изрази мнение предстоят ли нови избори в страната.
14.07 | 09:59
-
Иван Иванов впечатлен от бала на шампионите на Уимбълдън
Шампионът от Лондон се прибира утре вечер в родната си Варна
14.07 | 16:45