Какво се случи през последните шест месеца в Шенген? 16.05 | 14:57
Готов е първият доклад за ситуацията в пространството

През септември 2011 година Европейската комисия (ЕК) предложи мерки за подобряване на ефективността на Шенгенското пространство. Една от тях е преглед на състоянието на всеки шест месеца.
Ето какво показа и първият доклад, изготвен в съответствие на плана на ЕК. През анализирания период два пъти е имало искания за възстановяване на граничния контрол – през ноември заради срещата на Г20 във Франция за дни беше върнат контрола на френско-италианската граница.
От 2 до 4 май 2012 година е бил възстановен и граничния контрол на между Испания и Франция, както и по летищата в Барселона и Херона. Причината е срещата на Европейската централна банка.
През цялата 2011 година продължава и натиска върху външните граници на Шенген – регистрирани са около 30 хил. незаконни преминавания – основно по трасето между Турция и Гърция, откъдето преминават 75% от нарушителите.
На базата на тези данни в доклада е изтъкнато, че защитата на външната граница на Шенгенското пространство в Гърция е приоритет и ЕС трябва да продължи финансирането на програмите за борба с незаконните имигранти.
В страните, подписали Шенгенското споразумение, живеят 400 млн. от гражданите на ЕС. В пространството реално членуват всички държави от общността без България и Румъния. двете държави трябваше да станат част от споразумението през миналата година, но членството ни се отложи заради вето от страна на Холандия.
Иначе България и Румъния изпълняват изискванията, както уверяват властите в двете страни, а подкрепа на членството ни получихме от Европейския парламент и от Европейската комисия.
Европейците извършват повече от 1,25 млрд. пътувания годишно, което от своя страна налага и защитата на правото от свободно движение – една от основите на ЕС.
Водещи
-
Путин се надява, че мирните преговори между Русия и Украйна ще продължат
Той каза, че първоначалната реакция на Украйна на предложението за създаване на двустранни...
01.08 | 17:59
-
Българските държавни железници издадоха остра позиция относно зачестилите случаи на силно замърсяване на влаковете от страна на пътниците
Финансови последици за превозвача
01.08 | 17:40
-
По-малко загинали, но повече тежко ранени при катастрофи през 2024 година
Критики към работата на институциите
01.08 | 17:20
-
9 деца от София, дошли на спортен лагер във Варна, са със стомашно-чревно разстройство
Децата са на възраст между 7 и 12 години. Настанени са в семеен хотел в града.
01.08 | 17:00
Най-четени
-
Митко Павлов написа хаплив коментар за Димо Алексиев, Ралица Паскалева му отговори
Ралица Паскалева по-късно изясни в коментар, че не оправдава действията на Алексиев, а...
01.08 | 11:59
-
Започва Богородичният пост - един от четирите многодневни периоди на въздържание в православния календар
Богородичен параклис
01.08 | 09:15
-
Годжи: Слави Трифонов спаси малкия ми син!
Годжи разказва как записването му в музикалното училище в Плевен изцяло преобръща живота му.
01.08 | 12:15
-
Киселова: Опозицията търси начин за консолидация
"Темата а КПК минава от едната крайност в другата, от това да изберем най-читавите хора до...
01.08 | 11:30