Какво ще е бъдещето на монархията в Испания? 03.06 | 08:17

Правителството ще обсъди абдикацията на краля. Хиляди испанци поискаха референдум

От Мая Александрова

Испанското правителство ще обсъди следващите стъпки в процеса на абдикация на краля на страната Хуан Карлос и поемането на трона от сина му – престолонаследника принц Фелипе, предаде ВВС. Това се случва, след като вчера испанският крал Хуан Карлос обяви намерението си да абдикира след близо 40 години на трона.

Министрите ще обсъдят необходимите стъпки, за да седне принц Фелипе на трона.
 

Премиерът Мариано Рахой заяви, че на заседанието кабинетът ще се стреми към осъществяване на "конституционните мерки", необходими да се разчисти пътят за наследяване на трона. Испанската конституция не разполага с точни закон, регулиращи абдикацията и кралското наследяване. Министрите ще обсъдят специално законодателство, което е необходимо за процеса.

Двете основни партии в парламента да останат верни на монархията, коментира още ВВС.

Като цяло първите реакции на обществото и на политиците бяха положителни. Смята се, че интелигентният, образован и млад крал – 46-годишният Фелипе, ще успее да възстанови авторитета на испанската монархия.

Наследявайки трона от баща си, принц Фелипе ще стане крал Фелипе VI и ще наследи институция, чиято репутация е опетнена от скандали през последните години.

Хуан Карлос се разглежда като един от най-популярните монарси от началото на царуването си, но напоследък много испанци загубиха доверие в него. Съпругата на краля, както и дъщеря му бяха намесени в корупционни скандали.

Подкрепата падна допълнително, когато Хуан Карлос и семейството му е се "озоваха" на пищно пътуване до Ботсвана през април 2012 г., в средата на финансовата криза в Испания.

В понеделник вечер хиляди протестиращи излязоха по площадите на няколко испански града, настоявайки за референдум за това дали Испания трябва да продължи да бъде монархия.

Най-многобройна беше акцията на площад "Пуерта дел сол" в столицата Мадрид, където се събраха над 20 хиляди души. В Барселона, на площад "Каталуня", също излязоха хиляди. Подобни митинги се проведоха и извън границите на Испания – в около 30 града на Европа и Латинска Америка.

Хуан Карлос се възкачва на трона през 1975 г., след смъртта на генерал Франсиско Франко, военния диктатор, управлявал в продължение на 36 години.

Кралят на Испания е първият коронован държавен глава, управлявал страната в продължение на 44 години. Той пренебрегва поддръжниците на Франко, които искат удължаване на авторитарното управление, и поставя началото на нова система на парламентарна монархия.
В следващите години той става "просто фигура".

Водещи

Най-четени