Камерън: Турция в ЕС? Може би през 3000 г. 22.05 | 15:54
Ние не сме в Шенген, така че ще искаме визи от турците, категоричен е британският премиер
Към момента Турция не би могла дори да си мечтае за членство в ЕС. Това става ясно от изказване на британския премиер Дейвид Камерън. В интервю за ITV той обяснява, че страната изключително бавно напредва в преговорите и изпълнява изискванията. "При запазване на сегашната скорост е възможно моментът на присъединяване да настъпи през 3000 г.”, казва Камерън. Той допълва и че реално Турция е кандидат още от 1987 г., когато е внесла кандидатурата си за ЕС.
Думите на британския премиер, който защитава оставането на страната в ЕС, идват по повод мнението на съпартийката му от Консервативната партия Пени Мардонт, която е и зам.-министър на отбраната, смята как Турция може да се присъедини към ЕС в близките 8 години, а Великобритания фактически не може да направи нищо, за да попречи.
Участниците в кампанията за Brexit заблуждават със своите изявления, изтъкна Камерън и определи думите на Мардонт като напълно неверни, предаде БГНЕС. Великобритания, както и всяка друга страна от ЕС има право на вето за присъединяването на нова държава. Британският премиер е скептичен и по въпроса за безвизовото влизане на турски граждани на територията на ЕС. Той изтъкна, че Лондон не подкрепя такава стъпка. "Доколкото ние сами осъществяваме нашия граничен контрол, тъй като сме извън Шенген, ние няма да предложим на турците безвизов достъп. Ще запазим имиграционната си политика”. Категоричен е Камерън.
Водещи
-
Първан Симеонов: Румен Радев видимо влезе в кампаниен режим
Политологът е на мнение, че управляващите са разрешили успешно казуса с "Лукойл"
19.11 | 21:00
-
Михаил Миков: Бюджетът за 2026 г. е милитаристичен, води до задлъжняване
Сполред него решението на КС за референдума за еврото е тежко наказание за Киселова
19.11 | 20:45
-
При работа в почивни дни с увеличение от 75% се заплаща само извънредният труд
За работещите по график не се предвижда увеличение
19.11 | 20:30
-
Словакия ще заведе иск срещу ЕС заради плановете за прекратяване доставките на руски газ
Премиерът Роберт Фицо не обяви каква компенсация би могло да търси правителството на страната,...
19.11 | 20:15
Най-четени
-
Асен Василев: Борисов да каже имал ли е тайна закуска с Румен Спецов и Валентин Златев
„Виждаме едно огромно бързане и опит да се наложи най-пагубният бюджет за последните 25 години...
19.11 | 11:15
-
25 млн. евро е предвидената финансова подкрепа по програма „Енергийна сигурност“ до 2028 г.
Това съобщи министърът на енергетиката Жечо Станков
19.11 | 15:20
-
Илиян Василев: „Наш“ човек ще купи Фалкона, а правителството ще си вземе нов по-голям самолет
Исторически прецедент
19.11 | 10:15