Кипър се готви да напусне еврозоната 21.03 | 14:35
ЕЦБ спира парите за Никозия в понеделник

Излизане на Кипър от еврозоната, но едновременно с това запазване на членството на страната в ЕС. Такъв план готвят група депутати от кипърския парламент, съобщава ИТАР-ТАСС, като се позовава на дипломатически среди в Лондон.
В резултат на това националната валута на острова - кипърската лира - щяла да бъде възстановена, а на кипърската Централна банка щяло да се даде възможност да изведе страната от тежката финансова и банкова криза, пише БТА.
Властите в Кипър се отказаха от непопулярния законопроект, предвиждащ въвеждането на данък върху банковите депозити. Той ще бъде заменен от нов план за спасяване на икономиката.
Междувременно Европейската централна банка (ЕЦБ) постави ултиматум в преговорите по плана за подпомагане на Кипър. Тя заплашвайки, че ще спре парите за кипърските банки при липса на споразумение до понеделник.
От банката решиха да осигуряват спешни ликвидности на кипърските власти само до понеделник. След това тези спешни пари "няма да могат да бъдат планирани, освен ако не бъде изработена програма ЕС/Международен валутен фонд, която да гарантира платежоспособността на засегнатите банки", допълва ЕЦБ.
ЕЦБ поддържа платежоспособността на кипърските банки чрез специална програма за Спешна помощ за ликвидност (Emergency Liquidity Assistance - Ela).
Водещи
-
Пътници се возят в пощенски вагон, извадиха си хамак и сгъваеми столчета
Влакъовете са препълнени по празниците
06.09 | 18:00
-
Британска класация: Несебър е №1 за евтино късно море
Българският курорт печели с ниски цени на храна, нощувки и полети плюс уникална природа и...
06.09 | 17:20
-
Родителите на единия от задържаните за побоя на шефа на МВР: Синът ни не е лош човек
Те твърдят, че директорът на полицията и съседът му са били пияни
06.09 | 17:00
Най-четени
-
Жулиен и Станислав пребили МВР шефа в Русе (ОБНОВЕНА)
Съпругата на Кожухаров опитала да ги разтърве, казала им кой е
06.09 | 12:20
-
Стартира национален маратон на четенето
Популярни имена сред участниците са Наско, Славчо, Илиян и Иван от Б.Т.Р., момичетата от трио...
06.09 | 13:20
-
Родни политици поздравиха за Деня на Съединенито
Разделението винаги ни прави по-слаби, а общата воля гради бъдеще, написа Бойко Борисова във...
06.09 | 11:00
-
Желязков: Историята многократно ни е показала, че единението е най-правилният избор
Премиерът поздрави българите с Деня на Съединението
06.09 | 12:00