Комисия в ООН предлага легализиран списък с наркотици 02.06 | 16:55
В доклад се признава провала на борбата с наркоразпространението
Комисията в ООН по антинаркотичната политика призовава да се легализират редица наркотици и да се пресече практиката употребяващи тези наркотици да бъдат третирани като престъпници.
Позицията си комисията предлага за разглеждане в доклад, който индиректно признава, че борбата с наркотиците е загубена, пише агенция Новости.
Комисията се състои от 19 члена, сред които е бившият генерален секретар на ООН Кофи Анан, бившия и настоящи лидери на държави и обществени дейци. Докладът признава, че международната борба с разпространението на наркотици се е провалили, доколкото е довела до разцвет на организираната престъпност, загуба на милиони долари от данъци, а също и хиляди смъртни случаи.
По оценките на ООН от 1998 до 2008 година световното потребление на нелегални опиати е нараснало с 35%, на кокаин – с 28% и на марихуаната – с 8.5%.
Според оценката на доклада изключително сериозна критика заслужава правителството на САЩ, което води борбата предимно в полицейски средства и е загърбило стратегия, основана на здравеопазването и правата на човека.
Именно заради безплодните опити на правителствата да спрат разпространението и приема на наркотици, комисията призовава властите да легализират редица вещества (на първо място конопа) и чрез законово регулиране на тяхното потребление да постигнат намаляване на броя на наркоманите, а и на смъртните случаи заради употреба на мръсни наркотици.
Със законовото регулиране, според доклада, ще се постигне обезоръжаване на производителите и разпространителите на наркотици, с което ще се постигна благоприятен ефект върху цялото общество, тъй като сигурността като цяло ще се повиши.
Освен това експертите подчертават, че криминализацията, маргинализацията и стигмата около хората, които употребяват наркотици, но не причиняват вреда на околните, трябва да се прекратят и на тези хора да се окаже медицински и психологическа помощ.
Водещи
-
САЩ предупредиха гражданите си да напуснат Русия
Препоръката идва на фона на ескалацията на близо четиригодишната война между Русия и Украйна
02.01 | 15:00
-
Тежък инцидент в Банско, скиор е с комоцио
02.01 | 14:30
-
Милен Желев: Пеевски се готви за отмъщение
Радев все още не е решил дали ще излезе като играч на терена на следващи избори, смята...
02.01 | 14:00
Най-четени
-
След преминаването в евро: Таксиметрови апарати отчитат двойни суми
Според производител на машините причината е технически проблем
02.01 | 09:45
-
Успяват ли търговските обекти да връщат в евро?
Хора са се опитвали да купуват дори стекове цигари със стотинки, за да се отърват от тях
02.01 | 10:00