Конституцията на Египет вероятно ще е готова днес 29.11 | 20:57
Парламентът ускори работата си, след като Конституционният съд заплаши да го разпусне

Парламентът в Египет спешно започна гласуването на новата конституция в страната. Сред новите правила се предвижда шариата или ислямското право да бъде основният източник в писането на закони.
Действията идват, след като Конституционният съд заплаши, че ще разпусне събранието. Заради това се очаква черновата на конституцията да бъде завършена днес.
Всичко се случва в момент, когато съдебната система е в много обтегнати отношения с президента Мохамед Морси. Последният прие указ, с който де факто стана недосегаем от закона. Решението на държавния глава намериха негативен отклик и по улиците на Кайро, където излязоха хиляди да настояват Морси да оттегли указа.
Събранието, което изготвя конституцията, е представлявано от организацията "Мюсюлманските братя", от която президентът е част. Това доведе до критиката на либералите, християните и левите партии, че ислямистите налагат своите интереси в конституцията.
Според държавната телевизия част от новите промени включват свобода на медиите, която може да бъде възпрепятствана само от съдебната система. Събранието се фокусира и в създаването на Съвет за национална сигурност, който ще бъде на подчинението на президента и ще се управлява заедно с министър-председателя, военния министър и главнокомандващия на разузнаването.
В Египет продължават протестите, тъй като Морси още не е предприел действия, които да върнат правомощията му, каквито бяха преди.
Водещи
-
Борисов: За мен кметът на Варна е невинен, докато съдът не се произнесе
От центъра надясно, други освен ГЕРБ няма. Всички други партии са влезли вляво, в сферата на...
20.07 | 14:00
-
100 бона хонорар върнали Владо Карамазов в Би Ти Ви?
Снимките на „Traitors: Игра на предатели“ вече започнаха във Видин
20.07 | 14:30
-
Пореден протест на пътя Кюстендил - Ябълково заради смъртта на 18-годишната Андреа
Протестиращите изразиха гнева си и към институциите, бездействали и преди и след инцидента
20.07 | 13:40
-
Даниел Митов: Контролът по пътищата става все по-сериозен
В понеделник данните ще бъдат обобщени, като ще бъде изнесена подробна статистика, обяви...
20.07 | 13:20
Най-четени
-
Петкова за заловения рекорден кокаин: България успешно пази границите на ЕС
Участниците в контрабандата са ползвали дипломатическо прикритие за извършване на...
20.07 | 11:00
-
16 лева за фрапе по морето
20.07 | 10:20
-
Мирчев: В КПК има списък с 88 кмета на ПП-ДБ, които са готови за бой
По думите му Делян Пеевски държи ГЕРБ, но не всички там са разбрали, че съдбата на Бойко...
20.07 | 11:20