Кошмар в Китай – кръвожадни стършели взеха 40 жертви 04.10 | 19:58
Смъртоносните насекоми са над 4 пъти по-големи пчелите и отровата им е изключително токсична
Ята от кръвожадни стършели убийци взеха живота на повече от 40 човека и раниха други 1600 в Северен Китай, съобщава изданието Daily Мail.
Най-засегнатите градове са Анканг, Ханионг и Шанглуо в северната част на Китай. Властите са мобилизирали медицински екипи, които да оказват спешна помощ на пострадалите. Пожарните екипи са се заели с унищожаване на кошерите на стършелите.
Насекомите оставят тъмни и дълбоки рани по телата на жертвите си. В този период септември-октомври те се размножават и след това мигрират, като сега са най-агресивни. Предполага се, че сухото, горещо време също е предпоставка за жестоките нападения.
Телата на смъртоносните насекоми са около 5 см дълги, а жилата им – 6 мм. В Китай този вид насекоми са известни под името "ху фенг" или "гигантски стършел".
Ужилването от този вид стършел води до изключително остра алергична реакция, която дори предизвиква смърт. Отровата на насекомите е силно токсична и може да доведе до анафилактичен шок и бъбречна недостатъчност. Ужилването е много болезнено. Размерът на стършелите е 4 пъти по-голям от този на обикновените медни пчели. Има пострадали, които са с над 200 ужилвания по тялото си.
"Колкото повече бягаш, толкова повече те гонят", разказва един от пострадалите, който е бил гонен от насекомо над 200 метра.
"Много е трудно да се предотвратят атаките на стършелите, тъй като гнездата са скрити и на трудно достъпни места", разказва Шуничи Макино, изпълнителен директор на Института за изследване на горските площи в Китай.
Водещи
-
Икономическата комисия в НС забрани вейповете
Решението е взето на първо четене единодушно
11.02 | 18:15
-
Министърката на финансите отговори за назначението на Людмила Петкова в АДФИ
Аз лично назначих Людмила Петкова и нося отговорност да не е бухалка, заяви Теменужка Петкова
11.02 | 18:00
-
За 2 месеца: Над 10 000 души в болници заради пневмонии
Деца и възрастни са лекувани както от вирусни, така и от бактериални пневмонии
11.02 | 17:40
-
Иван Таков се отказва от надпреварата за лидерския пост в БСП
"Добре структурираните колективни органи са много по-важни от това кой ще бъде председател на...
11.02 | 17:20
Най-четени
-
Премиерът Росен Желязков е в Париж за Срещата на върха по въпросите на изкуствения интелект
Форумът събира световни лидери, представители на бизнеса, академичните среди и гражданското...
11.02 | 11:15
-
Козлодуй и Криводол първи минаха на евро
11.02 | 08:13
-
Грипната епидемия в страната все още не е отминала, въпреки спада в броя на заболелите
Различни варианти на грип удължават епидемията
11.02 | 09:45
-
Трима участници са застрашени от изгонване още в първия епизод на Hell’s Kitchen
Висок адреналин, удивителни рецепти и трима номинирани белязаха огненото начало на седмия...
11.02 | 09:54