Кремъл Дмитрий Песков заяви днес, че няма основания да се очакват чудеса на третия кръг на преките руско-украински мирни преговори 22.07 | 17:00
Изявлението бе направено часове преди планираната за утре среща в Истанбул между делегациите на двете страни.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви днес, че няма основания да се очакват чудеса на третия кръг на преките руско-украински мирни преговори. Изявлението бе направено часове преди планираната за утре среща в Истанбул между делегациите на двете страни.
"Нека бъдем откровени. Темата за украинското урегулиране е толкова сложна, че постигането на споразумения за размяна на военнопленници или за връщане на телата на загиналите вече е резултат", каза Песков, цитиран от ТАСС. "Разбира се, няма причина да очакваме някакви пробиви от категорията на чудесата. Това едва ли е възможно в настоящата ситуация", добави той.
По думите на говорителя на Кремъл основната тема на третия кръг от преки руско-украински преговори ще бъдат проектите за меморандуми за разбирателство за мирно уреждане на конфликта. "Темата на преговорите е доста сложна: освен други въпроси, разбира се, ще се наложи да се обсъдят и самите проекти на меморандуми, разменени по време на втория кръг", посочи Песков.
Украинският президент Володимир Зеленски потвърди по-рано днес, че третият кръг мирни преговори е планиран за утре, 23 юли, в Турция. Според него трите основни приоритета на Киев са връщането на военнопленниците, връщането на украинските деца, отвлечени от Русия, и подготовката на среща между лидерите на двете страни.
Нарастващо международно напрежение
Песков коментира и нарастването на международното напрежение, след като британските вестници "Таймс" и "Телеграф" съобщиха, че САЩ са разположили ядрени оръжия в Обединеното кралство за първи път от 2008 година. "Наблюдаваме тенденция на ескалация на напрежението към въоръжаване, включително ядрено въоръжаване", заяви говорителят на Кремъл.
"Отговорните министерства следят развитието на ситуацията в тази област и поставят задачите за гарантиране на нашата сигурност на фона на случващото се", добави той.
Предишните два кръга преговори в Истанбул доведоха до споразумения за размяна на военнопленници, но не постигнаха пробив за прекратяването на войната, която продължава повече от три години.
Водещи
-
Васил Велев: Китай, Русия и Индия диктуват нов ред, а Европа и България са от грешната страна
Влизането ни в еврозоната ще бъде съпроводено с реализиран свръхдефицит, твърди икономистът и...
07.09 | 18:00
-
Натали Трифонова се подготвя за раждането
Хубавата синоптичка навлиза в деветия месец от бременността си
07.09 | 17:40
-
Пътят София-Русе е блокиран от недоволни заради водната криза в Плевенско
В Плевен и днес се провеждат протести
07.09 | 17:20
-
Денков: Ще е глупост, ако до месец, два опозицията представи кандидата си за президент
При нови парламентарни избори резултатът ще се промени, смята бившият премиер
07.09 | 17:00
Най-четени
-
Плевенчани пак на протест срещу безводието
В следобедните часове те отново ще блокират движението по главния път София – Русе при село...
07.09 | 10:00
-
Заместник-генерален секретар на НАТО е на посещение у нас
Радмила Шекеринска ще държи реч пред Атлантическия клуб
07.09 | 10:00
-
Близо 70 огнеборци се борят с пожара в Рила
07.09 | 11:20
-
Всеки трети българин старада от "ваканционен синдром"
завръщайки се на работа и към обичайния си ритъм на живот, се изпитва стрес
07.09 | 11:40