Кризата в Скопие се задълбочава, македонска и албанска партии отказаха преговори 28.04 | 14:07

Българският парламент единодушно призова за запазване на етническия мир и териториалната цялост на Македония

От iNews.bg

Кризата в Скопие продължава да се задълбочава. След лекото успокояване на емоциите тази сутрин, президентът Георге Иванов се опита да събере противниците на масата за преговори и там да бъде сложено началото на решаването им. Това обаче няма да се случи. Лидерът на Социалдемократическия съюз на Македония (СДСМ) Зоран Заев, който снощи бе ранен при сблъсъците в парламента, отказа да присъства на лидерската среща, предаде КРОСС, позовавайки се на "Максфакс". В официално съобщение от партията като виновници за "черния четвъртък" се посочват Георги Иванов и Трайко Веляновски. В текста се казва още, че няма логика в това президентът да свиква среща, тъй като с действията си е допринесъл за инцидентите.

Партията на Заев в същото време обмисля да състави свой план за действие. За целта СДСМ ще се събере на партийна среща, на която да бъдат обсъдени следващите стъпки, които да бъдат предприети.

В същото време бойкот на срещата при Георге Иванов обяви и едната от албанските партии. От "Алианс за албанците" съобщават, че също няма да изпратят свой представител на разговорите при македонския президент. Не е ясно дали и още политически сили няма да се присъединят към бойкота, тъй като засега пресцентровете на останалите водещи партии в Македония запазват мълчание.

Междувременно българският парламент прие обща декларация във връзка със събитията в Скопие. "Народното събрание на Република България изразява дълбока тревога от развитието на кризата в Република Македония. Нахлуването в сградата на парламента и физическата атака срещу народни представители заслужават най-остро осъждане", се казва в документа, предаде БНТ. Той беше подкрепен единодушно от всички парламентарни групи.

"Надяваме се, че президентът на Република Македония и водещите политически сили ще предприемат действия за успокояване на напрежението и връщане в полето на политиката. Вярваме, че разрешаването на кризата е възможно само на основата на спазването на Конституцията и законите на страната. Призоваваме към мъдрост и въздържане от всякакви провокации, които биха могли да ескалират до междуетнически конфликт. Това би имало тежки последици за Република Македония и ще се отрази на стабилността и перспективите за икономическо и социално развитие в региона", се посочва в декларацията.

Българският парламент изразява подкрепа за държавното единство и териториалната цялост на Република Македония. В рамките на предстоящото председателство на Съвета на ЕС България ще работи за ускоряване на процеса на присъединяването на държавите от Западните Балкани към ЕС с цел гарантиране на мира и развитието в цяла Югоизточна Европа, се посочва още в декларацията.

Водещи

Най-четени