Кьовеши: В Югоизточна Европа не се свенят да крадат от еврофондове 21.05 | 13:30
Соцлидерът в Румъния атакува яростно мултинационалните компании в родината си

"Ние сме патриоти, не крадем от националните си пари, крадем само еврофондове" - това заявил прокурор от Югоизточна Европа пред Лаура Кодруца Кьовеши по време на среща на най-високо ниво на прокурори от региона. Това разказва румънката, водещ кандидат за новия пост прокурор на ЕС, в интервю за в. "Файненшъл таймс". Кьовеши, която беше шеф на специалната прокуратура за борба с корупцията в Румъния, отказва да посочи държавата, от която е колегата й, направил скандалното изказване. В Югоизточна Европа има само три страни, членки на ЕС – България, Гърция и Румъния, но цитираният прокурор не бил от Румъния.
Според нея съгражданите й са необразовани по отношение на корупцията и борбата с нея. "Бях много изненадана, когато казах на студенти, че ако дават пари на преподавател, за да си вземат изпита, това е престъпление", тъй като те не знаеха, че е така. Това е липса на образование", споделя Лаура Кьовеши. Според нея доста политици и бизнесмени са се уплашили, когато видели, че магистратите могат да ги хванат. Румъния обаче не е единствената източноевропейска страна, обвинявана в корупция. Много румънци са на мнение, че Брюксел несправедливо се е заел само с тях и че специално към България отношението е по-толерантно, подчертава в. "Файненшъл таймс". Самата Кьовеши казва, че никой не се е опитвал да я подкупва през годините. "За мен има толкова много митове, че мисля, че дори и не им идва наум", допълва румънката.
Междувременно лидерът на управляващата в Румъния Социалдемократическа партия Ливиу Драгня предприе безпрецедентна атака срещу западноевропейски компании, съобщиха местните медии. На митинг в румънския град Търговище той заяви, че мултинационалните компании смятат румънците за "глупаци" и са превърнали страната в "кошче за боклук". "Всички мултинационални компании казват: румънците са глупаци. Превърнаха Румъния в кошче за боклук. Направихме закон, който ще ги накаже сурово. Не приемаме повече да ни се подиграват...", заяви Драгня. Той подчерта, че властта иска да подкрепя румънските бизнесмени вместо тези от чужбина.
Водещи
-
Василев: Съдът, прокуратурата и КПК са в ролята на трите маймунки – не чух, не видях, не разбрах
Съдът отказа да ме разпита, за да може делото срещу кмета на Варна Благомир Коцев да седи в...
16.10 | 17:20
-
Нетаняху: Войната в Газа не е приключила
До момента са върнати телата на едва девет от общо 28 мъртви заложници, които трябва да бъдат...
16.10 | 17:00
-
Изплащаните добавки към пенсиите към края на миналата година са 770 844 или със 144 повече в сравнение с края на 2023 г.
От общия брой на добавките с най-голям относителен дял са т. нар. „вдовишки добавки“ по чл. 84...
16.10 | 16:45
-
Софийският апелативен съд гледа мярката за неотклонение на Благомир Коцев
Това е шестият опит на кмета на Варна да излезе от ареста.
16.10 | 16:30
Най-четени
-
bTV Media Group и Венета Райкова се разделят
Медията остава ангажирана с мисията да предлага актуално и развлекателно съдържание
16.10 | 11:15
-
Пеевски: Говорих с премиера. Каза, че до понеделник щели да решат какво ще правят
Предполагам, че Желязков изчаква Борисов. Всичко е в неговите ръце - той ще реши дали ще...
16.10 | 10:45
-
Ива Митева: Очаквах Слави Трифонов да напусне коалицията още вчера
Бившият председател на парламента не разбира поведението на ИТН и критикува грешките на...
16.10 | 12:43