Либийски племена ликвидираха над 50 ислямисти в Сирт 17.08 | 17:55

Лигата на арабските държави ще обсъжда утре въздушни удари по терористите

От Кристиан Костурков

Въоръжени структури на либийските племена са успели да ликвидират над 50 терористи от "Ислямска държава" (ИД). Това се е случило по време на боевете между двете формирования за либийския град Сирт, който беше подложен на атака от страна на терористичната организация. Това съобщава ТАСС, позовавайки се на информация на Al Jazeera.

Според информация на телевизионния канал въоръжен отряд, съставен от членове на местното племе Ал Фарджан и някои други племена, населяващи района около Сирт, са дали сериозен отпор на нападението на ислямистите, целящи цялостното завладяване на града. В резултат на боевете са загинали над 50 членове на ИД. Към момента въоръжените отряди на либийските племена са основната бойна сила, която се опитва да противодейства на атаките на ислямистите.

Междувременно терористите от "Ислямска държава" вече са установили пълен контрол над т.нар. "Трети район" на Сирт. Това става след масирани атаки с артилерия, започнали в средата на миналата седмица. Въпреки това обаче местното население, подкрепяно и въоръжените отряди на племената, всячески се опитва да се противопостави на бойците на ИД. В същото време обаче боевете вече са довели до напускането на града от страна на стотици семейства.

Утре Съветът на Лигата на арабските държави (ЛАД) се събира на извънредно заседание, на което да бъде обсъдена ситуацията в Либия и настъплението на терористите от ИД. Това става след призива на представителя на либийското правителство Хатем ал Урейби към ЛАД и останалия свят за нанасяне на въздушни удари по бойците на "Ислямска държава" в страната и особено по позициите им в Сирт. Според него завладяването на града от терористичната организация ще окаже сериозно негативно влияние върху сигурността в региона на Средиземно море и паралелно ще доведе и до увеличаване на бежанския поток от Африка към Европа.

В момента ситуацията в Либия спокойно може да се нарече пълен хаос. В страната функционират две правителства, а паралелно с това във всеки град де факто се управлява от отделна власт. В същото време обаче в страната няма населено място без свое "народно опълчение", което се подчинява само на местните закони и лидерите на отделни племена.

Водещи

Най-четени