Либийското правителство започна въздушни удари срещу "Ислямска държава" 09.06 | 19:36
Властите са си върнали контрола по крайбрежието на ждихадистката столица Сирт

Бойни самолети на либийското единно правителство извършиха въздушни удари срещи позиции на "Ислямска държава” в Сирт. Градът, от чийто регион е родом покойният диктатор Муамар Кадафи, се счита за столицата на джихадистката групировка в Либия. Това гласи официално изявление на правителството, цитирано от световните медии и БГНЕС.
Ударите са били съсредоточени около конферентен център, превърнат в команден пост на "Ислямска държава”.
Военноморските сили на новата власт от своя страна съобщиха, че крайбрежието на Сирт е под техен контрол.
Единното правителство в Триполи, признато и подкрепено от ООН и Запада, през последните два месеца се опитва да установи централизиран контрол в Либия. В държавата цари политически хаос след свалянето и убийството на тирана Кадафи през 2011 г.
В момента в северноафриканската страна действат различни ислямистки групировки. От края на 2015 г. и началото на 2016 г. "Ислямска държава” съсредоточава все повече от силите си в Либия заради множеството военни поражения на групировката в Сирия и Ирак.
Либийски военни твърдят, че бойците на "Ислямска държава”, които бягат от Сирт, бръснат брадите си и подстригват дългите си коси, за да не могат да ги разпознаят.
Военните смятат, че Сирт ще бъде освободен в рамките на дни, не на седмици, посочва АФП. Командващият на Военноморските сили за Централна Либия съобщи, че силите им контролират цялото крайбрежие на Сирт и джихадистите няма да могат да избягат по море.
Водещи
-
52-годишен българин изчезна при гмуркане в Охридското езеро
Местната полиция и водолазни екипи започнаха издирвателна операция
09.08 | 19:13
-
Пълнолуние във Водолей днес: Ето какво ще донесе на всяка зодия
Нито един зодиакален знак няма да остане незасегнат
09.08 | 17:40
-
Тръмп обяви, че е помирил Армения и Азербайджан
09.08 | 17:20
-
Два шведски самолета също се включват в гасенето на огнения ад край Славянци
Задействан е кризисния щаб, който наблюдава обстановката и при необходимост ще се вземе...
09.08 | 17:00
Най-четени
-
Левон Хампарцумян каза докога да не пипаме Бурканбанк
И преди, и след еврозоната с парите от бурканите по закон можем да платим всичко
09.08 | 11:00
-
Фон дер Лайен: ЕС е готов да предостави 3 млрд. евро на един "демократичен" Беларус
Тя потвърди ангажимента на блока да предостави пакет от 3 милиарда евро за подпомагане на...
09.08 | 16:00