Лидерите на Г20 сядат на една маса за 9-и пореден път 15.11 | 12:02
Започва срещата на върха

Лидерите на Г20 ще седнат на една маса за 9-и пореден път. Основната тема на срещата на върха ше е икономиката.
Форумът ще се проведе вавстралийския град Бризбейн, а австралийският премиер Тони Абът, който е домакин на форума, се ангажира с инициатива световният брутен вътрешен продукт да нарасне с 2 трилиона долара.
Мерки за засилване на контрола над банките и финансовите пазари е сред основните теми, която ще бъде обсъдена на Деветата среща на върха на страните от Г20.
Очаква се на срещата да бъде приет план за действие за увеличаване на брутния вътрешен продукт на Г-20 с 2% до 2019 г. и създаване на хиляди нови работни места. Сред водещите теми ще бъдат и борбата срещу групировката "Ислямска държава" и подпомагането на най-засегнатите от ебола страни, както и климатичните промени.
Преди дни американският държавен глава Барак Обама обяви, че САЩ ще дари 3 милиарда долара за подпомагане на бедните държави в приспособяването към климатичните промени.
Паралелно с общите срещи, ще се водят и редица двустранни разговори.
Тема на срещите на руския президент Владимир Путин с френския му колега Франсоа Оланд и германския канцлер Ангела Меркел ще бъде кризата в Украйна. На форума обаче не е предвидена среща между Путин и Обама.
Преди форума руският президент обвини САЩ в "грубо нарушаване” на духа на международното сътрудничество, което трябва да движи групи като Г-20. В интервю за агенция ИТАР-ТАСС Путин заяви, че санкциите срещу Русия подриват цялата система на международните икономически отношения.
"Руската агресия в Украйна застрашава целия свят, както видяхме в ужасяващия случай с унищожаването на малайзийския Боинг", заяви американският президент Барак Обама на форума на Г-20 в Австралия.
Руският заместник-външен министър Сергей Рябков отговори, че страната му работи за стабилизацията на Украйна. Разследването за катастрофата на Боинга край Донецк, при която загинаха близо триста души, се бави изкуствено, не без участието на Съединените щати, заяви руският дипломат.
Вижте какво още подробности за срещата на върха в Econ.bg.
Водещи
-
В бюджета на НЗОК: Предвижда се здравната вноска да остане 8%
И още - запазва се и правилото, че отсъствието по болест първите два дни се плаща от...
19.03 | 20:40
-
Астронавтите, прекарали 9 месеца в Космоса, ще се учат да ходят отново
Бъч Уилмор и Суни Уилямс ще трябва да преминат продължителна рехабилитация
19.03 | 20:20
-
Лихвите по кредити и депозити няма да се променят след въвеждането на еврото
Това увериха от финансовото министерство на официалната страница за приемане на еврото в...
19.03 | 20:00
-
Емили Тротинетката прецакана заради протестите в Сърбия
В съседната ни страна, където тявъзнмерява да се оперира за смяна на пола, замразят плановите...
19.03 | 19:45
Най-четени
-
Костадинов: В Народното събрание има 5 управляващи партии, 3 патерици и само една истинска опозиция
В публикацията си лидерът на "Възраждане" посочи и друг случай от същия ден, когато опозицията...
19.03 | 10:59
-
Изравнителните сметки за и топла вода могат да бъдат забавени с повече от месец
"Тази възможност я има, но никой не се възползва от нея и е логично".
19.03 | 11:59
-
Тровят умишлено дърво в идеалния център на София – това е пореден такъв случай
Първият човек, който забелязва пропитото дърво с гориво, както и следите от разлятата течност...
19.03 | 09:59