Лирите свършиха, обменните бюра в Истанбул затвориха 10.08 | 15:01
Сривът на турската валута най-вероятно ще продължи

есетки обменни бюра в мегаполиса Истанбул днес затвориха врати, а онези, които останаха отворени, обменят само до 100 долара, тъй като турските лири свършиха, съобщи БТА.
Турция осъмна с нов шок на валутите. Доларът само за една нощ от около 5.50 турски лири достигна курс 6.50 турски лири за един долар в разстояние само на няколко часа. Подобно нещо отдавна не се е случвало в Турция.
Приключилите без успех преговори на турската делегация с американската страна "подлудиха" долара.
Още щом стана известно, че турската делегация се връща с празни ръце от САЩ, котировките стремително скочиха и турската лира се срина буквално за часове, финансовите пазари изпаднаха в колапс.
По всяка вероятност сривът на турската лира ще продължи, тъй като засега Анкара отказва да предаде на Вашингтон американския пастор Андрю Брънсън, който е под домашен арест в Измир.
Турската страна обвързва случая на пастора с искане за екстрадиране от американска страна на мюсюлманския проповедник Фетуллах Гюлен, който живее в щата Пенсилвания. Гюлен е смятан от Анкара за организатор на осуетения опит за преврат от 15 юли преди две години и Турция много пъти прави постъпки пред Вашингтон да й бъде предаден, което американската страна отказва.
"Дайте ни Гюлен и ще ви върнем пастора" e позицията на Анкара, отбелязват анализатори. В същото време те посочват, че администрацията на Тръмп е решена да продължи санкциите срещу Анкара.
Засега никой не се ангажира да прогнозира доколко ще продължи сривът на турската валута. Малка е вероятността пазарът на валутите да се стабилизира в краткосрочен план.
Водещи
-
Инвеститори от САЩ преговарят с българските власти за разширяване на ПГХ "Чирен"
Ройтерс се позовава на информация от "петима души, запознати с проблема", без да ги назовава...
05.08 | 21:00
-
„Каменен” хороскоп: Изумрудът носи любов, хармонията и изобилие
Витеза кого е подходящ и с кои други камъни може да се съчетаае
05.08 | 20:45
-
Почина бившият румънски президент Йон Илиеску
05.08 | 20:15
Най-четени
-
Над Западна България и днес ще вали, утре също ще бъде дъждовно
След 2 часа лятото леко ще започне да се връща в София. Следобед отново обаче ще завали.
05.08 | 10:45
-
27 г. от смъртта на Тодор Живков
Стилизиран венец с цветовете на руското знаме е положен на гроба на диктатора Тодор Живков
05.08 | 09:00
-
6000 лева излезе пoчивкатa нa семейство за една седмица на море
Πo дyмитe нa Cпacoв, cлyчaйнo или нe, cĸoĸът нa цeнитe в xoтeлитe y нac (пoчти) cъвпaднa c...
05.08 | 12:15