Лондон планира военна мисия за защита на Ормузкия проток 22.04 | 14:00

Великобритания е домакин на двудневни преговори между военни от над 30 държави.

От iNews

Великобритания е домакин на двудневни преговори между военни от над 30 държави. Те обсъждат създаването на многонационална мисия за защита на корабоплаването в Ормузкия проток под ръководството на Лондон и Париж. Срещата започна в сряда в Постоянния съвместен щаб в Лондон, съобщиха от британското Министерство на отбраната.

Инициативата е продължение на дипломатическите усилия от миналата седмица. Тогава британският премиер Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон събраха лидери в Париж за изграждане на рамка за сигурност. Двете европейски държави подчертаха, че силите ще имат изцяло отбранителен характер. Те ще бъдат разположени в Персийския залив едва след постигането на траен мир в региона.

Съединените щати и Иран не участват в преговорите. Британският министър на отбраната Джон Хийли заяви, че целта е дипломатическият консенсус да се превърне в съвместен план. По думите му това ще гарантира свободата на корабоплаване и ще подкрепи трайно примирие. По-рано европейските съюзници отказаха да изпратят военни кораби в коалиция под американска егида.

Успоредно с планирането в Лондон, американският президент Доналд Тръмп удължи двуседмичното примирие с Иран малко преди изтичането му във вторник в полунощ. Двете страни обаче се обвиниха взаимно в нарушения. Вашингтон запазва наложената морска блокада над иранските пристанища. Заради ескалацията наскоро Съветът за сигурност на ООН дори обсъди възможността за използване на военна сила за отваряне на търговския маршрут.