Македонската църква празнува 1000 години, но без нашата 27.05 | 12:03
За събитието покана имат още Румен Радев и Бойко Борисов

В Македония започват тържествата по повод 1000 г. от създаването на Охридската архиепископия. Отбелязването на юбилея е под патронажа на президента Георге Иванов. В него ще участва главата на Македонската православна църква-Охридска архиепископия архиепископ Стефан, премиерът Зоран Заев, учени и много дейци на културата. За събитието са поканени българските президент и премиер Румен Радев и Бойко Борисов, предаде БГНЕС.
Македонският архиепископ Стефан отправи покана и към Българската православна църква (БПЦ), но с решение от 14 май Светият Синод реши да не изпраща свои представители. Срещу отказа гласуваха петима митрополити, включително и председателят на комисията за установяване на каноничния статут на МПЦ-Охридска архиепископия старозагорският митрополит Киприан.
Пред Светия Синод в София на два пъти се проведоха протести с искане за свикване на извънредно заседание на Синода, на което да се преразгледа решението от 14-ти. Председателят на комисията за установяване на фактите относно общото ни минало проф. Ангел Димитров също определи като погрешно решението на Синода.
Охридската архиепископия е създадена след падането на България под византийска власт през 1018 г. с указ на император Василий II. Охридската архиепископия съществува едновременно заедно с Търновската патриаршия (от 1235 до 1416 г.) като две отделни автокефални църкви. Тогава Българската Патриаршия е понижена в архиепископия със седалище в Охрид. Официалните титли на охридските архиепископи са: първоначално Архиепископ на цяла България, а от средата на 12 век се ползва и Архиепископ на Първа Юстиниана и цяла България или на всички българи. Охридската архиепископия съществува до 1767 г., когато е закрита по настояване на Цариградския гръцки патриарх Самуил Ханджери, като нейният диоцез е присъединен към този на Цариградската патриаршия. Закриването и е неканонично и е извършено със султанско ирадие. Патриаршията унищожава и самата Охридската епархия, като подчинява Охрид на Драчкия митрополит. Така градът е лишен дори от епископската катедра, която придобива още в ранните векове на християнството. Според българския историк и специалист по историята на Охридската архиепископия Иван Снегаров /роден в Охрид, бел.ред./ това е направено с цел да не остане и помен от архиепископията.
Основните празненства по повод 1000 години от създаването на Охридската архиепископия ще са в базиликата "Света София" в Охрид. Този храм е построен върху основите на митрополитска катедрала от VI век към края на ІХ век след приемането на християнството като официална религия на България и покръстването на българския народ по времето на княз Борис I. Тя е основно преустроена в последното десетилетие на Х век за коронацията на Самуил през 997 г. като патриаршеска катедрала във вид на куполна базилика. След изместването на столицата на България в Охрид, по времето на цар Самуил в края на X - началото на XI век, църквата е седалищен катедрален храм на Българската патриаршия, както и на наследилата я след 1018 година Охридската архиепископия.
Водещи
-
Ограничават движението по части от „Тракия” за два дни
09.04 | 15:30
-
Китай обяви мита от 84% върху всички стоки, внасяни от САЩ
Това е почти огледален отговор на наложените от САЩ допълнителни тарифи на Китай
09.04 | 15:20
-
Даниел Митов: Пил ли си, не се качвай! Ще направиш беля!
Това заяви министърът на вътрешните работи в Търговище
09.04 | 15:10
Най-четени
-
Парламентът ще промени съставите на постоянните комисии
Парламентът ще избере и секретари на Петдесет и първото Народно събрание. Предстои и първо...
09.04 | 09:30
-
ПП-ДБ иска: 6 месеца затваряне на заведения за пушене на всякакви цигари, включително електронни
Ето и основнатта част от предложението:
09.04 | 09:59
-
От "Продължаваме Промяната" призоваха шефа на АПИ да си подаде оставката 2
"Призоваваме министъра на регионалното развитие Иван Иванов да освободи незабавно председателя...
09.04 | 09:15
-
Бойко Борисов заяви, че ТОЛ системата е ефективен инструмент, който може да дисциплинира водачите
„Позицията на ГЕРБ е, че ТОЛ системата може да дисциплинира водачите - и скорост, и товари, и...
09.04 | 11:00