Мигранти бягат от лагер, за да не бъдат върнати в Турция 05.04 | 13:42
Само днес Frontex отмени два рейса, защото няма кого да превози

Мигрантите очевидно не желаят да бъдат депортирани от Гърция към Турция, въпреки споразумението между Брюксел и Анкара, което влезе в сила вчера и първите кораби тръгнаха. Няколко дни преди това обаче бежанците измислиха вариант как поне да отложат връщането си в Турция, ако не да го отменят. Те започнаха масово да подават молби за предоставяне на убежище в Гърция, което по-рано не си и помисляха да правят, тъй като целта им е основно Германия. А при подаване на заявление за получаване на бежански статут преди да са стигнали желаната държава, те няма да могат да продължат пътя си. Така още вчера стана ясно, че няколко хиляди мигранти са поискали от гръцките власти да получат убежище. Така, според правилата, те няма да бъдат местени от Гърция преди държавата да се е произнесла дали ще им даде поисканото убежище или не. Предвид хилядите заявления процесът ще отнеме месеци, което значи, че през това време бежанците официално остават в Гърция.
Днес пък наяве излезе нова схема. Мигрантите са започнали да бягат от центровете за настаняване, за да не бъдат върнати в Турция. Европейската служба Frontex, която се занимава с транспортирането, не е успяла да направи два планирани рейса от остров Хиос до турското пристанище Дикели, тъй като е нямало кого да качат на корабите за Турция. Просто защото конкретните бежанци са напуснали лагера, в който са настанени и са в неизвестност, предаде "РИА Новости".
В същото време мигрантите са започнали да бягат и да се крият буквално преди да бъдат качени на корабите. От сутринта на пристанището на остров Хиос цари пълен хаос, а полицията издирва около 100 човека, които са били докарани там по-рано, но са избягали.
Водещи
-
Военният министър посочи какъв бюджет е нужен за модернизация на въоръжените ни сили
По думите му все повече народите се убеждават, че мирът и сигурността на държавите не са...
05.05 | 18:00
-
В навечерието на Гергьовден на много места агнешкото месо в търговските вериги е изкупено
"Може би в последните месеци или година през известен период от време се вдигат цените"
05.05 | 17:40
-
Няма да имаме задължителен час по религия, ще е задължително избираем час
Това заяви пред журналисти в Пазарджик министърът на образованието Красимир Вълчев
05.05 | 17:20
-
Акушерките са добрите орисници на новия живот
Отново отбелязваме Международния ден на акушерката и засвидетелстваме уважение и благодарност
05.05 | 16:59
Най-четени
-
10371 българи, които се осигуряват задължително за втора пенсия, са се отказали от нея
НАП води електронен регистър на тези хора, както и на възобновилите участието си в УПФ.
05.05 | 10:45
-
"Възраждане" внася трето предложение за референдум за лева
След дискусията ще последват протести като форма на натиск срещу правителството, обяви...
05.05 | 10:15
-
Съществуват три вида пушачи, 50% не искат да откажат цигарите
Норвежкият институт за обществено здраве идентифицира три типа никотинови потребители, които...
05.05 | 11:00