Москва отговаря на атаката на Анкара и с удар по турския внос 26.11 | 14:38

След сваляне на руския самолет над Сирия Кремъл въведе и експортно ембарго за стоките на съседите под предлог, че не отговарят на стандартите й

От Ростислава Иванова

С търговско ембарго Кремъл реши да нанесе поредния си ответен удар на Турция заради сваления от нея руския военен самолет до турско-сирийската граница, довело до смъртта на единия от пилотите и член на изпратения спасителен отряд. Официално руските власти все още не са наложили търговска забрана върху вноса на турски стоки, но от днес обявиха, че въвеждат засилен контрол върху доставките на селскостопански продукти от Турция. Същото важи и за пропусквателния режим за турски продукти на границата. Това съобщи руският министър на земеделието Александър Ткачев, цитиран от РИА Новости.

"Имайки предвид нееднократните нарушения на руските стандарти, извършвани от турските производители, сме разпоредили въвеждането на строг контрол върху доставките на земеделски продукти и храни от Турция", заявява Ткачев. И обясни, че " в последно време в управляваното от него ведомство са постъпили много въпроси на потребители, свързани с качеството на продуктите, които Русия внася от Турция".

"Министерството на земеделието анализира ситуацията и правителството е информирано. За съжаление, средно около 15% от турските продукти не са съобразени с руските стандарти", посочи Ткачев. По думите му от началото на годината са регистрирани около 40 случая, при които в животинските продукти от Турция са открити забранени и вредни вещества.

"В момента по отношение на 2 турски фирми е въведен интензивен лабораторен контрол. За 6 други фирми, внасящи плодове и зеленчуци, също са установени завишени допустими нива на пестициди, нитрати и нитрити", уточни земеделският министър на Русия.

Застрашен е и вноса на автомобилни части от Турция, посочва още руската агенция.

Иззети са над 800 кг продукти, включително месо, риба, сладкарски изделия, както и плодове и ядки, информира и ТАССС, като се позовава на официално съобщение от руската Федерална служба за контрол на качеството "Роспотребнадзор".

Според нейния доклад, публикуван в четвъртък, е спрян вноса и на нехранителни продукти, по-специално от леката промишленост. Като причини се изтъкват "неспазване на нормативните изисквания през годината" за стоки от леката промишленост, в това число детски дрехи, мебели, перилни и почистващи препарати, се казва в съобщение за пресата.

От Федералната служба заявяват, че през цялата 2015 е имало засилен контрол на продукти от Турция във връзка с идентифицирани несъответствия на качеството и безопасността на някои стоки.

Заради удара срещу руския военен самолет Русия е готова да скъса икономическите си отношения н Турция, отбелязват международни анализатори. И припомнят, че Руската Федерация е ключов контрагент за Турция. Не е лесно да се изброят сферите, в които двете държави не си взаимодействат.

За миналата година товарооборотът между Турция и Русия е възлизал на над 30 млрд. Долара. 10% от турския импорт и около 4% от експорта са свързани с Русия. Прогнозите бяха до 2020 г. товарооборотът да нарасне до 100 млрд. долара, което щеше да се превърне Русия в главен търговски партньор на Турция.

Русия основно изнася за Турция минерални ресурси и метали, които формират около 84% от експорта. Що се отнася до обратния поток, то той е по-равномерно разпределен по групи.

През 2013 г. около 1/3 от вноса на Русия са били машини и оборудване, 27% са били за хранителните продукти. След въвеждането на ответните санкции от страна на Русия към САЩ и ЕС, този процент е нараснал значително. Доставките на нефт и газ за Турция обаче заемат особено място.

През "Син поток" "Газпром осигурява около 57% вноса на газ. Останалата част идва от Азърбейджан, Иран и Алжир. Проектът "Турски поток" трябваше да бъде още по-мащабен и да доставя газ за Южна Европа, но Москва вече обяви, че най-вероятно той няма да се състои.

 

Водещи

Най-четени