НАТО прие декларация за защита на Турция от сирийски ракети 12.07 | 13:44
В Анкара обаче са недоволни, че Алиансът защитава само 30% от небето на страната
НАТО ще продължи да наблюдава и оценява балистичните заплахи към Турция от страна на Сирия, се посочва в приетата вчера декларация след първия ден от срещата на върха на НАТО в Брюксел, съобщава Анадолската агенция, предаде бТВ. "Оставаме обезпокоени от факта, че Турция беше ударена три пъти през последните четири години от ракети, изстреляни от Сирия. Продължаваме да наблюдаваме и да оценяваме заплахата от балистични ракети от Сирия", се посочва в изявлението.
В декларацията се отбелязва, че ракетите с малък обсег, с които Сирия разполага, "покриват част от територията на НАТО и териториите на някои наши партньорки". "Растящата заплаха от разпространението на балистични ракети в близост до югоизточната граница на Алианса е и остава стимул на разработването и разполагането на система за противоракетна отбрана на НАТО, конфигурирана да отблъсква заплахи, идващи извън евроатлантическата зона", отбелязва алиансът.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заедно с министъра на външните работи Мевлют Чавушоглу и министъра на отбраната Хулуси Акар участва в двудневната среща на НАТО, като днес се очаква в кулоарите на срещата Ердоган да разговаря с италианския премиер Джузепе Конте, с френския президент Еманюел Макрон, с украинския президент Петро Порошенко, с българския президент Румен Радев и с гръцкия премиер Алексис Ципрас.
Вестник "Хюриет дейли нюз" цитира изявление на външния министър Мевлют Чавушоглу, който заяви при пристигането си в Брюксел вчера, че настоящата система за противоракетна отбрана на НАТО защитава едва 30% от турското въздушно пространство, затова Турция се нуждае от руските ракетни системи С-400. Той посочи, че "първите доставки на системи С-400 в Турция ще бъдат извършени до края на 2919 г.".
Водещи
-
Нови правила и изисквания при продажбата на яйца
За най-малките производители, които отглеждат до 50 кокошки, остава облекчен режим
05.06 | 10:30
-
Забраниха пушенето на четири известни плажа край Анталия
Мярката е част от инициативата „Синьо Средиземноморие“ с цел опазване на морето
05.06 | 09:45
-
Радев ще участва в Срещата на върха ЕС–Западни Балкани
Министър-председателят Радев ще проведе и двустранна среща с премиера на Нидерландия Роб...
05.06 | 09:30
-
Къде по света майките получават най-дълго майчинство?
Огромната разлика между държавите
05.06 | 08:58
Най-четени
-
Забраниха пушенето на четири известни плажа край Анталия
Мярката е част от инициативата „Синьо Средиземноморие“ с цел опазване на морето
05.06 | 09:45
-
Времето днес: Топло и слънчево, следобед с валежи и гръмотевици
Над Черноморието ще има разкъсана, по-често значителна облачност, която до обед ще намалее
05.06 | 08:36
-
Радев ще участва в Срещата на върха ЕС–Западни Балкани
Министър-председателят Радев ще проведе и двустранна среща с премиера на Нидерландия Роб...
05.06 | 09:30
-
Къде по света майките получават най-дълго майчинство?
Огромната разлика между държавите
05.06 | 08:58