На летище „Завентем“ работят над 50 симпатизанти на „Ислямска държава“ 31.03 | 15:23
Дни преди атентата полицейски синдикат готвили стачка, искали повишаване на мерките за сигурност

Над 50 от служителите на брюкселското летища "Завентем", където на 22 март беше извършен смъртоносен терористичен акт, работят над 50 човека, които симпатизират и подкрепят дейността на "Ислямска държава".
"Днес тук работят повече от 50 човека, които открито обявяват положителните си нагласи по отношение на "Ислямска държава". Те са предимно сред нискоквалифицирания персонал – чистачи, продавачи, хора от отдела по багаж и т.н.", разказва източник на белгийското издание Nieuwsblad. Според него още по-страшното е, че някои от тези служители дори имат достъп до самолетите. Той допълва и че вече на няколко пъти се е случвало на такива работници да се забранява достъпът до закрити помещения, но това не е решило проблема. Освен това, въпреки изразените симпатии към терористичната организация, никой не е бил арестуван.
Още преди време според повечето хора на "Завентем" смятали, че летището не е било достатъчно добре защитено срещу евентуални терористични атаки и в крайна сметка са се оказали прави. Според в полицията 4 дни преди атентата един от полицейските синдикати в Белгия е подготвял стачка. Основното им искане е било да бъдат назначени още хора, които да засилят мерките за сигурност на "Завентем", предаде ТАСС.
"Трагичните събития от 22 март показаха, че нашите притеснения са били напълно основателни. Очевидно е, че ни трябва повече персонал и още по-сериозни мерки за сигурност", казва Ален Петерс от въпросния профсъюз.
Той допълва и че на практика брюкселското летище работи в разрез с шенгенските правила. Според тях на аерогара като "Завентем" трябва да има 435 човека, които да отговарят за сигурността. "А ние сме само 392-ма", казва Петерс.
Полицаят допълва, че бройката е била фиксирана преди повече от 15 години. Освен, че през това време обстановката по света се е променила силно, трафикът на летището се е увеличил 10 пъти. "Ние не искаме заради това да се вдигне толкова и личният състав на охраната, но определено този тип служители трябва да са повече", смята Петерс.
Той припомня и че доста преди терористичния акт провинциални и федерални синдикати са алармирали, че не само охранителите на летището не са били достатъчни, а и самите мерки за сигурност не са били достатъчно адекватни. Така например по входовете на залите за излитащи и кацащи на "Завентем" не е имали металодетектори и устройства, засичащи взривни вещества, докато такива са били инсталирани по други летища в Белгия, където и мерките за сигурност са били повишени.
Водещи
-
Наземният транспорт се връща по улиците след шестдневна блокада
Изтощителна транспортна криза
19.05 | 17:59
-
Инфлацията в България през април 2025 г. е 2.8% на годишна база
Най-ниските годишни темпове бяха регистрирани във Франция (0,9%), Кипър (1,4%) и Дания (1,5%)
19.05 | 17:40
-
Къде българите взимат най-високи заплати?
Средната брутна месечна работна заплата в област Пловдив за януари 2025 г. е 2 066 лв., за...
19.05 | 17:20
-
„Да, България“ иска оставки в столичния градски транспорт
Междувременно Божидар Божанов също излезе с коментар във Фейсбук.
19.05 | 16:45
Най-четени
-
Васил Терзиев заяви категорично, че няма как да отговори на искането на протестиращите служители
"За мен да кажеш, че си слязъл от 400 на 300 лв. искане не е отстъпка", поясни Терзиев и...
19.05 | 11:15
-
Борисов: В моя мандат сме вдигали с 62% заплатите на работещите в транспорта
"Гарантирам, че ГЕРБ не участва в тези протести", подчерта той.
19.05 | 14:00
-
Синдикатите обявиха безсрочна стачка: Ще се събира подписка и метрото да спре работа
Това обявиха синдикатите след среща с местната власт
19.05 | 11:04
-
Васил Терзиев заяви, че ще покани представители на протестиращите служители на градския транспорт на среща в общината
Направен е анализ колко деца са имали проблем със стигането да училище през двата дни, в които...
19.05 | 10:15