Над 2 милиона мюсюлмани атакуват Мека и Медина 30.08 | 18:32
В Светите места започва годишното им поклонение - хадж
Над 2 милиона мюсюлмани от всички краища на света започват днес годишното си поклонение на най-святите места за исляма. Пътуването до Мека в Саудитска Арабия, известно още като хадж, е задължение, което всеки мюсюлманин трябва да изпълни най-малко веднъж през живота си, предаде АФП.
Тази година в хаджа ще се включат отново богомолци от Иран, след като в продължение на две години арабската република забраняваше на свои граждани да посещават кралството. Също така участие ще вземат и мюсюлмани от Катар, въпреки че страната е обект на строги санкции от Рияд заради обвинения в подкрепа на тероризма.
Облечени с характерни бели облекла, богомолци очакват да бъдат откарани с автобуси до квартал Мина в Мека, където в четвъртък сутрин ще изкачат свещения връх Арафат, на който се предполага, че пророк Мохамед е произнесъл последната си проповед.
Сред другите задължителни ритуали от хаджа е и обикалянето седем пъти на храма Кааба, около който е построена Свещената джамия в Мека, която е и най-голямата в света. Кааба е и точката, към която всички мюсюлмани трябва да са обърнати по време на молитвите си.
Заради големия приток на хора саудитските власти са мобилизирали над 100 000 души охрана, така че да се избегне трагедията от 2015 г., когато близо 2300 души бяха стъпкани по време на обиколката на Кааба. Тогава най-много от загиналите бяха иранци (464 души), което допълнително допринесе за обтягането на двустранните отношения с Рияд.
Властите в кралството са се погрижили и за горещините по това време на годината, като около Свещената джамия са поставени специални охлаждащи устройства, които да облекчават богомолците.
Взети са изключителни мерки за сигурност срещу терористични атентати, като до момента са елиминирани няколко заплахи.
Водещи
-
Еврото: Какви ще бъдат прекъсванията на всяка банка у нас около 1 януари?
Основното техническо прекъсване, което ще засегне клиентите на абсолютно всички банки, е...
29.12 | 16:00
-
Пожарната със съвети към гражданите заради силния вятър
Ето какво е препоръчително да не правите
29.12 | 15:40
-
Фискалният съвет бие тревога: Държавният дълг расте лавинообразно
Бюджет 2026 е в риск - приходите са надценени, разходите – неконтролируеми, а бюджетната...
29.12 | 15:20
Най-четени
-
Фон дер Лайен заяви, че трябват "железни" гаранции за сигурността на Украйна
Тя зааяви това след видеоконферентен разговор с президентите на Украйна Володимир Зеленски и...
29.12 | 10:32
-
Вигенин за еврото: След няколко месеца ще видим, че нищо драматично не се е случило
Всички ще свикнем
29.12 | 11:00
-
Симеон Матев: Климатичните аномалии се превръщат в норма
По думте му 2025 ще бъде сред петте най-топли години в България
29.12 | 11:15
-
Кристин Лагард за еврото: Чакането на България почти приключи
Президентът на ЕЦБ определи момента като исторически етап, който укрепва търговията,...
29.12 | 14:20