Над половината руснаци се страхуват от война с НАТО 08.11 | 20:05
По-възрастните са на мнение, че днес подобен конфликт е дори по-вероятен в сравнение със 70-те години
Над половината граждани на Русия се страхуват от мащабна война между страната им и членките на НАТО. Това сочат резултатите от социологическо изследване. 53% от запитаните изпитват сериозни опасения от такъв конфликт. На обратното мнение пък са 40%, които не виждат опасност от въоръжен конфликт НАТО-Русия.
Множество руснаци обаче виждат днес по-сериозна заплаха от такава война в сравнение със 70-те години на миналия век, когато Студената война беше в разгара си. Преимуществено тези притеснения са разпространени сред по-възрастните представители на населението. 60% пък са на мнение, че този риск се е увеличил през последните 2-3 години, и обясняват това с факта, че през това време Русия е започнала да "се надига от пепелта и това далеч не се харесва на всички", като свързват положението и със ситуацията в Украйна, враждебното отношение на Запада към Москва и конфликтът в Сирия.
Едва 6% от руските граждани смятат, че вероятността от военен конфликт с НАТО днес е по-ниска в сравнение с преди 2-3 години. Като причина изтъкват предимно нарастването на военния и отбранителния потенциал на страната си през това време. Над половината (56%) са на мнение, че тази политика помага за намаляването на риска от война. 17 на сто пък смятат, че миролюбивата политика на Москва, авторитетът на президента Владимир Путин и сдържаната външна политика помагат за понижаването на този риск.
Огромна част от руснаците обаче са на мнение, че при евентуален конфликт с НАТО Русия не трябва да бъде първата, която ще използва ядрено оръжие. Такъв отговор дават 78% от запитаните, предаде "РИА Новости". 25% от запитаните изразяват абсолютна увереност, че такова изобщо няма да бъде използвано. Огромна част от руснаците – 80%, са на мнение, че стигне ли се до ядрена война, това ще означава абсолютна гибел за човечеството.
Водещи
-
Обратен завой за бюджета и призиви за оставка (ОБЗОР)
„Отчитаме грешката и затова го изтегляме“, каза премиерът
02.12 | 21:00
-
Икономист: Няма проблем България да влезе в еврозоната без приет бюджет
Хубаво е до края на януари да имаме приет такъв, защото и предходният не ограничава...
02.12 | 20:45
-
Теменужка Петкова: Нашият диалог с бизнеса и синдикатите продължава
Ето какви промени искат работодателите в проектобюджета
02.12 | 20:30
-
Иван Демерджиев: Напрежението не е стигнало пика си
Хората на площадите заявиха, че не искат Борисов и Пеевски повече да управляват България,...
02.12 | 20:15
Най-четени
-
Спират тировете по автомагистралите през прзничините дни по Коледа и Нова година
Целта е да се улесни пътуването на леките автомобили, да се увеличи пропускателната способност...
02.12 | 14:45
-
Властта и синдикатите прекрояват Бюджет 2026 след масовите протести
Бизнесът срещу данъците
02.12 | 10:30
-
Експерт: Дръжте в кеш по 100 евро на член от семейството
Наличните пари имат важно значение, особено при извънредни ситуации като прекъсване на...
02.12 | 13:20
-
Мария Бакалова се върна в България, за да участва в протеста (СНИМКИ)
Холивудската актриса призова за участие в протестите рано през деня, а по-късно пусна и...
02.12 | 15:10