Надежда за мир в Сирия. Тръмп няма да подкрепя въоръжената опозиция 12.11 | 15:46

Новият американски президент възнамерява да се съсредоточи върху ликвидирането на „Ислямска държава“, Асад не му пречи

От iNews.bg

Надежда за постепенно прекратяване на бойните действия в Сирия се появи след избирането на Доналд Тръмп за новия президент на САЩ. Това става ясно от интервю на победителя в президентския вот в САЩ за The Wall Street Journal. От думите му става ясно, че той не възнамерява повече да подкрепя сирийската опозиция в борбата й с президента на страната Башар Асад, а свалянето на последния от власт пък изобщо не влиза в плановете на Тръмп.

При това положение може да се окаже, че въоръжените опозиционни групировки ще се откажат от амбициите си да се сражават със силите на Дамаск и да свалят от власт сирийския президент. А при подобен сценарий правителствената армия на Асад вече ще воюва на няколко фронта по-малко и ще може по-лесно да се справи с противниците си. Още повече, че Тръмп не възнамерява да се отказва от борбата с "Ислямска държава", даже напротив. А паралелно с това той изтъква и че Дамаск може да се ползва с подкрепата в тази кауза на Русия и Иран.

"Сирия се бори с "Ислямска държава", а на нас също ни е необходимо да се отървем от тази организация. В момента Русия се явява основният съюзник на Дамаск. А вече имаме и Иран, който вече набира скорост благодарение и на нас и също е съюзник на Сирия", казва Тръмп. И добавя, че позицията му по отношение на Сирия е коренно противоположна в сравнение с много други хора, без да уточнява кои точно има предвид.

От своя страна The New York Times припомня, че новият президент на САЩ и преди е повдигал въпроса за необходимостта от преразглеждане на подкрепата на т.нар. Умерена сирийска опозиция. А вече е готов да се намеси и в работата на ЦРУ в Сирия. Според изданието далеч не е изключено Тръмп дори да прекрати напълно операциите на американските тайни служби там, предаде "Интерфакс".

Американският вестник припомня, че реално в Сирия се водят 2 войни. Едната е срещу "Ислямска държава", в която САЩ подкрепят кюрдското и сирийското опълчения, а другата – на опозицията срещу Асад. Но и при нея Вашингтон също оказва подкрепа на едната от страните, включително и чрез доставка на оръжия и по-конкретно на противотанкови ракетни комплекси. Вероятно именно тази програма има предвид Тръмп, когато казва "Ние (САЩ-бел.ред.) трябва да спрем да се сражаваме с Русия и със Сирия".

Водещи