Нов епизод в сагата WikiLeaks, достоен за трилър 07.01 | 14:37
Използват секретни грами като доказателства в съдебен спор
Най-новият епизод в сагата WikiLeaks е сюжет, достоен за трилър на Том Кланси, пише вестник New York Times, предаде БТА.
Това е разказ за международна интрига, в която са замесени потънало съкровище за милиони долари, държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън, правителството на Испания и открадната от нацисти картина на импресиониста Писаро, изобразяваща мокър от дъжд парижки булевард.
Експерти прогнозират, че този случай е първият от многото, които тепърва ще произлязат от "съкровището" от секретна информация, съдържащо се в публикуваните грами на американската дипломация, посочва New York Times.
Odyssey Marine Exploration, американска компания, занимаваща се с дълбоководно издирване на съкровища и останки, използва съдържанието на изтекла дипломатическа кореспонденция на Държавния департамент в съдебен спор с Испания.
Делото се води за правата над злато и сребро на стойност 500 млн. долара, намерени в потънал испански кораб край бреговете на Португалия.
Телеграмите, част от разпространените от WikiLeaks 250 хил. документа, съдържат разговори между испанския министър на културата и американския посланик в Мадрид.
Според Odyssey те показват, че американският дипломат е предложил да помогне на Испания в делото за потопеното съкровище.
В замяна испанското правителство трябвало да накара мадридски музей да върне картина на Писаро от 1897 г., оценена на 20 млн. долара, на семейство от Калифорния, което твърди, че им била незаконно отнета от нацистите в Германия.
Водещи
-
Проф. Кантарджиев: Греяно вино е полезно за облекчаване на леки вирусни инфекции
По повод комерсиализацията на Коледа, проф. Кантарджиев подчерта, че подаръците са важни, „но...
24.12 | 12:30
-
Най-често задаваните въпроси от клиенти на банки във връзка с превалутирането
Едно от основните притеснения на гражданите е дали ще се наложи смяна на IBAN-а
24.12 | 12:15
-
Как да прехвърлим неизползвания си отпуск в 2026 година?
„Ако не сте щастливи, не идвайте на работа
24.12 | 11:45
-
Таен коледен оркестър обикаля София и изненадва минувачите
Днес те отиват на участие, но не казват къде точно. Ще обикалят цял ден и ще изненадват хората...
24.12 | 11:29
Най-четени
-
Какво да присъства на трапезата на Бъдни вечер
Насладете се на коледната магия като разгледате тези чудни ястия:
24.12 | 10:16
-
Жълт код за обилен снеговалеж е обявен от НИМХ за 25 декември 2025 г.
За днешния 24 декември е обявен предупредителен код за опасни валежи от дъжд в седем области...
24.12 | 09:30