Нова Югославия се възражда на Балканите с Косово и Албания 18.09 | 17:33

Ще зарови ли Белград томахавката с Прищина окончателно?

От Филипа Тодева

Един парламент, една обща балканска полиция, общ пазар на труда, общи здравни и образователни системи. Една шесторка на Западните Балкани възражда идеята на Югославия. Македонският вестник "Вечер" внася яснота по въпроса, като пише, че според балканските медии Западът твърдо подкрепя една инициатива за обединение на страните от региона. Идеята е да бъде изместена Русия, която заплашва напълно да превземе енергийния пазар в тази част на Европа.

В този съюз влизат Македония, Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина, Албания и Косово.

Основата на този на пръв поглед невероятен съюз бе лансирана през юни, когато Министерството на външните работи и европейската интеграция на Черна гора предложи на Босна и Херцеговина нова концепция за регионално сътрудничество на страните от Западните Балкани, наречен Западната шесторка.

Инициативата е резултат от споразумението между министрите на външните работи на страните с еврокомисаря по разширяването Щефан Фюле и генералния секретар на Съвета за регионално сътрудничество Горан Свиланович.

Разбира се, тази инициатива не може да има само икономически измерения. Анализатори коментират, че "поставянето" на Сърбия, Косово и Албания в един съюз ще намали етническото напрежение и ще се гарантира политическа стабилност в региона.

Според тях всяка една от страните ще има лична изгода от обединяването в обща, според вестник "Вечер", федерация. Анализаторите коментират, че ползата за Македония ще бъде да се предпази от ускореното увеличение на албанското малцинство в страната, което заплашва да се превърне в доминанта в следващите три десетилетия.

Сериозните политически последици от съюза обаче не се коментират. Федеративното управление в страните от Западните Балкани остави трайни следи, белязани от кървавото разпадане на Югославия. Въпросът е дали е възможно да се избегне такъв вариант при евентуален неуспех на политическия съюз. От Запад все още не се чуват овации за идеята за новата "федерация", която ще бъде скалъпена отдясно на границата ни. Не са анализирани сериозно настроенията в Сърбия, която все повече се отдръпва от европейската си интеграция. Възможна ли е втора Югославия?

Водещи

Най-четени