Нова порция от WikiLeaks слиса американските дипломати 29.11 | 08:31
Сред разпространените секретни документи са 250 000 грами на Държавния департамент
Стотици хиляди американски секретни документи, разпространени чрез сайта WikiLeaks, дават възможност да се надникне отблизо в дипломацията на САЩ и предлагат нелицеприятни оценки за различни чуждестранни лидери, съобщават световните агенции.
Американският вестник New York Times, британският Guardian, немското списание Spiegel, френският Le Monde и испанският El Pais получиха документите от сайта WikiLeaks, който отказва да разкрие източниците си.
Документите бяха разпространени въпреки острото възражение от САЩ, които настояха, че те са получени незаконно и трябва да бъдат върнати.
През последните дни американски дипломати, включително държавният секретар Хилари Клинтън, постоянно търсят контакт с различни държави, за да предотвратят евентуални дипломатически неприятности, посочва Асошийтед прес.
Сред разпространените документи са 251 287 грами на Държавния департамент. Много от тях са с гриф секретно, но никоя не е маркирана като строго секретна, пише New York Times.
Документите разкриват редовните контакти между Държавния департамент и посолства и консулства в около 270 държави. Много от тях са с рутинно съдържание, но други съдържат подробности и коментари, които може да се окажат неудобни.
Повечето от документите са от периода 2005 - 2010 г., уточнява New York Times. Те разкриват усилията на Буш и Обама в битката с тероризма и разпространението на ядрените оръжия и изказват опасения за иранската ядрена програма.
В документите, според сп. Spiegel, може да се прочете как американски дипломати определят афганистанския президент Хамид Карзай като "слаба личност, обладана от параноя и конспиративни теории". Руският президент Дмитрий Медведев е описан като "безличен, колеблив", а германският канцлер Ангела Меркел като политик, избягващ рисковете и не особено креативен.
В друга дипломатическа грама руският премиер Владимир Путин е наречен подигравателно "куче алфа". Френският му колега Никола Саркози е описан като "чувствителен и авторитарен" в телеграма на американското посолство в Париж, което изтъква грубия начин, по който според него президентът се отнася към своите сътрудници.
Американски дипломати в Рим докладват през 2009 г., че Путин поддържа изключително близко приятелство с италианския премиер Силвио Берлускони, което включва размяна на щедри подаръци. В документите се твърди, че Берлускони се утвърждава все повече като "устата на Путин в Европа".
Според документи, които вестник Guardian публикува, кралят на Саудитска Арабия Абдула призовавал непрекъснато САЩ да атакуват Иран, за да сложат край на ядрената опасност. Кралят уверявал също Вашингтон, че работи усилено за премахване на иранското влияние в Ирак, съобщава АФП. Абдула е цитиран да казва на САЩ "да отрежат главата на змията".
От друг документ се вижда, че американският министър на отбраната Робърт Гейтс смята, че евентуален военен удар срещу Иран само ще забави с една до три години опитите на Техеран да се сдобие с ядрено оръжие. В материал, доставен от анонимни източници, се твърди, че Иран е получил от Северна Корея ракети, способни да поразят територията на Западна Европа, съобщава New York Times.
От някои от документите става ясно, че САЩ са шпионирали ООН и по лична заповед на Хилари Клинтън събирали данни за комуникационните системи и за висшите служители.
В телеграма до посолството си в София Вашингтон искал подробности за "отношенията между българските ръководители и руски официални представители или бизнесмени", съобщава New York Times.
Guardian отбелязва, че понякога директивите до посолствата са свързвани с предстоящи дипломатически задължения на държавния секретар. "В грама до посолството в София през юни миналата година, пет месеца преди Хилари Клинтън да приеме българския външен министър във Вашингтон, първата молба била свързана с корупцията в правителството и връзките между организираната престъпност и правителствени и чужди органи, наркотрафик и трафик на хора, злоупотреби с кредитни карти и компютърни престъпления, включително детска порнография", пише вестникът, който публикува пълния текст на телеграмата.
Вашингтон искал също да научи за "корупция сред високопоставени служители, включително извънбюджетни финансови потоци в подкрепа на висши ръководители... подробности за отбранителната индустрия, включително планове и усилия за сътрудничество с чужди страни и действащи лица", съобщава британският ежедневник.
Guardian обещава да публикува допълнително документи, уличаващи кралското семейство в неуместно поведение, както и за връзки между руското правителство и организираната престъпност.
Водещи
-
След среща в МЗ: Започва съвместна работа по развитието на платформата „Диагноза България“
Проф. Петко Салчев заяви готовност да подпомогне експертно развитието на платформата, така че...
09.07 | 17:47
-
Скъпият таратор в Созопол доведе до проверки на НАП
Данъчни влязоха в заведенията в курортния град
09.07 | 17:43
-
Демерджиев: Нямам време да чета безплодните писания на Калин Стоянов
"Прави се опит да се отклони вниманието от важната тема, а тя е как такъв човек като Пеевски...
09.07 | 17:20
-
Филм за Васил Левски, създаден с AI, разбуни социалните мрежи
Миналото не е приключило. То чака своите нови герои.
09.07 | 17:09
Най-четени
-
"Няма да стъпи в ефир на БТВ..." Как се "затъмнява" тв гост - създател на "Черна писта" и "Диагноза България"
"Никоя медия не е длъжна да ме кани. Никой не ми дължи ефир. Но има разлика между редакционно...
09.07 | 12:30
-
На 81-годишна възраст почина поетесата Надежда Захариева
Тъжната вест съобщи семейството й
09.07 | 10:15
-
Всичко за болничния: права, обезщетение и срокове
Граждански договор и самоосигуряващи се: различни правила
09.07 | 14:15
-
Проф. Кантарджиев: Внимавайте с летните инфекции и храната, ентеровирусите ни повалят за 3 дни
"Трябва да имаме предвид много инфекции, които са характерни за лятото", предупреди той
09.07 | 11:59