Новият президент на Хърватия тръгна да променя Дейтънското споразумение 13.01 | 15:13
Колинда Китарович ще настоява Босна да се раздели на три части

Един президент тръгна да променя държавното устройство на друга държава. Това определено може да се случи в наше време само на Балканите. Новоизбраният президент на Хърватия Колинда Китарович заяви, че ще подкрепи легитимните хърватски представители в Босна и Херцеговина в техни решения и предложения, включително и искането за формиране на трета съставна част, съобщи Танюг.
"Дали това ще са кантонални решения или трета съставна част не мога да кажа в този момент, но ще ги подкрепя в техните искания", заяви Китарович пред Федералната босненска телевизия.
Тя изтъкна, че ще иска Дейтънското мирно споразумение да се надстрои. Според Китарович британско-германската инициатива за ускоряване на европейския път на Босна и Херцеговина има своите предимства, но и един голям недостатък - не осигурява равноправие на хърватския народ.
Промяната на Дейтънското споразумение обаче няма да бъде лесна. Мнозина съвременници помнят нелекия компромис от конференцията, която се проведе през 1995 година. Но нито Франьо Туджман, нито Слободан Милошевич, нито Алия Изетбегович са между живите, за да коментират претенциите на президентката.
Сегашното политическо деление на Босна и Херцеговина и структурата на нейното управление са договорени общо като част от Дейтънското споразумение. Според него Босна и Херцеговина се разделя на две части (ентитети) – Федерация Босна и Херцеговина (в която влизат териториите, населени предимно с бошняци (босненски мюсюлмани) и хървати) и Република Сръбска (населена предимно с босненски сърби).
Неминуемо тази политическа инициативност ще доведе до повдигането на много въпроси за териториалните подялби и държавните устройства на Балканите. Защото там винаги всеки има да дели нещо с другия.
Водещи
-
Никога не ядосвайте тези зодии, за да не съжалявате!
15.06 | 14:00
-
50 българи чакат евакуация от Израел
Това съобщи в Пловдив министърът на външните работи Георг Георгиев
15.06 | 13:40
-
Тома Биков: Ако се породи една бежанска вълна, то тя ще мине от тук
По думите му единствените, които искат оставката на Митов са Възраждане и ПП
15.06 | 13:21
-
Прея с изповед: Била изоставена от майка си (ВИДЕО)
Певицата споделя пред Мон Дьо за липсата на родителска подкрепа, личната терапия и процеса по...
15.06 | 13:00
Най-четени
-
Борисов с остри критики към президента Радев
Лидерът на ГЕРБ остро нападна и ПП, че обикаляли по европейски държави да молят България да не...
15.06 | 11:20
-
Тръгнаха сезонните влакове от София до Бургас и Варна
Ето колко струват билетите и какво е разписанието им
15.06 | 10:00