Новото правителство на Гърция - с 4 мегаминистерства 27.01 | 09:59
Председателят на ЕП Мартин Шулц пък ще е първият високопоставен гост на Ципрас
Малко на брой, но гъвкаво по състав ще бъде новото гръцко коалиционно правителство на премиера Алексис Ципрас, в което ключова роля е отредена на четири мегаминистерства, информират гръцките вестници.
Според печата новият кабинет ще включва общо десет министерства, както бе обявил преди изборите самият Ципрас. Това са: министерството на вътрешните работи, към което ще бъдат причислени службите и компетенциите на министерствата на вътрешните работи, на административната реформа и електронното правителство, на обществения ред и защита на гражданите, и за Македония и Тракия; второто мегаминистерство ще е на икономиката, инфраструктурата, търговския флот и туризма, към него ще бъдат прикачени министерствата на развитието и конкурентноспособността, на търговския флот и за Егейско море, на туризма и на инфраструктурата, транспорта и комуникационните мрежи.
Третото мегаминистерство е на продуктивната реконструкция, околната среда и енергетиката, към което ще бъдат интегрирани досегашните министерства на околната среда, енергетиката и климатичните промени, аграрното развитие и храните, и на службите към главния секретариат на промишлеността при министерството на развитието и конкурентноспособността.
Създава се също и мегаминистерство на културата, образованието и религиите. Към него ще влязат службите от министерствата на културата и спорта и на образованието и религиите. Министерството на здравеопазването ще бъде преименувано в министерство на здравеопазването и социалните осигуровки, а министерството на труда, социалното осигуряване и социалните грижи се преименува в министерство на труда и социалната солидарност.
Останалите четири министерства в правителството ще бъдат на външните работи, на националната отбрана, на финансите, на правосъдието, на прозрачността и човешките права. Всички компетенции, работни места и персонал на министерствата, които се сливат, се преместват в новите мегаминистерства.
Вестниците съобщават, че днес ще бъде обявено новото коалиционно гръцко правителство и че по този повод текат трескави консултации вътре в кабинета. Окончателният състав на правителството ще стане известен днес, когато се очаква също новите министри да положат и клетва. Наблюдателите коментират, че като премиер Ципрас вчера е направил първата си стъпка, издавайки указ за създаване на четири мегаминистерства и че новото правителство ще бъде с поне 50 на сто по-малобройно в сравнение с предишните кабинети.
Според достоверни източници, цитирани в печата, в рамките на консултациите по състава на новия кабинет е било договорено и името на новия президент. Тази новина е потвърдена и от лидера на партията "Независими гърци" (АНЕЛ) Панос Каменос.
Целта на Ципрас и неговият екип била изборът на нов президент да стане с по-широко мнозинство още на първото гласуване в парламента, когато за това се изисква мнозинство от 200 от общо триста гласа.
Провалът на този вот в края на миналата година бе причина за свиканите предсрочни парламентарни избори в Гърция. За президентския пост се спряга името на гръцкия еврокомисар Димитрис Аврамопулос.
Същевременно стана ясно, че председателят на Европейския парламент Мартин Шулц пристига в четвъртък на посещение в Атина. Той ще е първият чуждестранен високопоставен гост, който идва в гръцката столица за среща с новия министър-председател на Гърция Алексис Ципрас, съобщават гръцките медии.
Местният сайт news.in коментира, че Шулц посещава Гърция в ролята на посредник между Атина и Брюксел. Шулц бе заявил, че ще направи всичко възможно, за да помогне за намиране на "взаимно приемливо и надеждно решение" на проблема с Гърция.
Мартин Шулц бе определил Ципрас като "реалист", като каза, че той трябва да намери компромис с европейските си партньори. Вярвам, че това Ципрас го знае, каза Шулц. Източници от партията СИРИЗА смятат, че с посещението си в Атина Шулц иска да се запознае с позициите на новото гръцко правителство и да ги изложи в Берлин.
В петък Шулц ще се срещне в Страсбург с френския президент Франсоа Оланд и с германския канцлер Ангела Меркел. Това е втори опит, който Брюксел предприема спрямо Атина и Алексис Ципрас. Първият вече бе направен, след като френският президент вчера покани новия гръцки премиер да посети Париж преди срещата на върха на ЕС на 12 февруари.
Междувременно стана известно, че след вчерашното заседание на Еврогрупата Атина ще бъде посетена и от председателя на Съвета на финансовите министри от еврозоната Йерун Дейселблум.
Водещи
-
Пеевски: Кохортата ще прикрие извършването на престъпления от депутати
Има сделка за влизането на деребеите в коалицията, заяви лидерът на "ДПС - Ново начало"
22.01 | 14:10
-
Орбан призова ЕС да отмени санкциите си срещу Русия
„Санкциите, разработени от брюкселските бюрократи, постигнаха една цел - те унищожиха...
22.01 | 14:00
-
"БОЕЦ": ВСС си е раздал 4,2 млн. лева бонуси
За това алармират от гражданското сдружение във Фейсбук
22.01 | 13:45
-
Проф. Владимир Чуков обясни защо Тръмп иска Гренландия
Китай е голям играч, държава, която може да наруши хегемонията на САЩ, смята анализаторът
22.01 | 13:30
Най-четени
-
Радев: С вицепрезидента Илияна Йотова ще продължим да работим за България
Радев подчертава, че пътят на България отвъд вътрешните и международни кризи изисква трезва...
22.01 | 09:46
-
"Възраждане" няма да стои и да гледа отстрани как се унищожава националната валута
В декларацията се казва още, че самата еврозона влиза в поредна криза.
22.01 | 10:45
-
Лена Бориславова се отказа от имунитета си
Народният представител поясни, че периодът преди отказа от имунитет е бил използван...
22.01 | 09:28
-
Народното събрание ще попълни състава
22.01 | 08:53