Няма да повярвате колко жени е имал основателят на Мормонската църква 11.11 | 20:15
Мормонизмът забранява моногамията

Мормонизмът е религиозно течение, което винаги е втрещявало със своята разкрепостеност. Последното признание на представили, които го проповядват, изумиха света за пореден път. Според тях основателят на течението Джоузеф Смит е бил женен за 40 жени, една от които е била едва 14-годишна, пише агенция Reuters.
Признанието идва, след като в продължение на 200 години мормоните твърдяха, че Смит е бил стриктно моногамен. Църквата на светиите на Исус Христос от последния ден се реши да извади на светло някои аспекти от своята история, включително и относно полигамията, практикувана от основателя Смит и пророка Бригъм Йънг, за който се твърди, че имал 20 жени, 16 от които му раждат 57 деца.
В очерк, издаден от мормоните, и озаглавен "Многоженството в Къртланд и Науву", авторите разкриват, че Джоузеф Смит е бил женен най-малко за 30-40 съпруги. Мормоните винаги са били критикувани за отношението си към жените, към чернокожите, които нямаха право на висши духовни санове до 1978 година. Същото важеше и за хомосексуалистите, които бяха прокуждани от храмовете, ако бяха сексуално активни.
Съпругите на Смит били на възраст между 20 и 40 години. Но дъщерята на негов близък приятел, Хелън Мар Кимбъл, била едва 15-годишна и била омъжена за него няколко месеца, преди да навърши 15 г.
Мормонската църква, основана през 1830 година, забранява полигамията през 1890 година. За начало на движението се приема датата 6 април 1830. Тогава във Файет, Ню Йорк, Джоузеф Смит официално учредява Църквата на Исус Христос на светиите от последните дни. От самото начало светиите се сблъскват с неприязненото отношение на останалата част на обществото, предизвикано най-вече от проповядваната и практикувана в началните години на организацията полигамия.
От края на 19-и век Църквата на Исус Христос на светиите от последните дни се отказва от полигамията, но в някои от деноминациите отклонили се от нея, тя все още се практикува. След смъртта на Джоузеф Смит (1844 г.) мнозинството мормони последва Бригъм Йънг, който завежда последователите си в днешния щат Юта, където продължава да гради Църквата на Исус Христос на светиите от последните дни.
Водещи
-
Ферай от "Ергенът 4" влиза и в новото риалити "Любов в рая"
Зрители веднага разпознаха гласа на риалити героинята, без дори да се налага да виждат лицето...
06.08 | 13:45
-
Чехия ни върна и втория убиец на Мариян от Кула
През май килърът Валентин Каменов бе екстрадиран у нас
06.08 | 16:00
-
СДВР с подробности за открития труп край Националния стадион в София
Разследването продължава
06.08 | 15:45
-
Излезе четвъртото класиране за прием в 8-и клас
06.08 | 15:30
Най-четени
-
Наш милионер подкара една от най-скъпите коли в света
Хърватският електромобил впечатлява не само с футуристичен дизайн, но и със зашеметяващи...
06.08 | 12:15
-
Пътуванията със самолет в Европа може скоро да станат по-удобни
Кога ще се промени контролът на летищата?
06.08 | 11:30
-
В по-голямата си част пожарът в Балчик е овладян, но все още има тлеещи огнища
След заседание на оперативния щаб снощи бяха оставени дежурни екипи, а гасенето се поднови в...
06.08 | 10:30
-
България ще бъде домакин на едно от най-големите спортни събития - Giro d'Italia
Това съобщи министърът на туризма Мирослав Боршош на съвместен брифинг с министъра на спорта...
06.08 | 11:59