ООН: 22 000 души са избягали от Донецк и Луганск за пет дни 18.08 | 11:33
730 000 украинци са потърсили убежище в Русия от април до сега

Непрекъснатият обстрел на Донецк и Луганск е прогонил 22 000 души за пет дни, се казва в отчет на управлението на ООН по координиране на хуманитарните въпроси, описващи ситуацията в Източна Украйна към 15 август. За сравнение в седмицата от 1 до 8 август бежанците са 6200.
"Хуманитарните потребности продължават да растат. Поне 200 000 души, живеещи в Луганск, са лишени от електричество, питейна вода и връзки за повече от 10 дни", се отбелязва в отчета.
По данни на ООН броят на вътрешно мигриращите лица, тоест напускащи своите домове, но оставащи на територията на страната, е нараснало до 155 800 души. В началото на август те са били 117 000 души.
Броят на украинците, преминали границата с Русия и обърнали се към официалните органи на федерацията, за две седмици е нараснало с 20 000 души и вече е 188 200.
Тази цифра обаче не отразява общият брой украинци, пребиваващи в Русия, тъй като много от бежанците не се обръщат към Федералната миграционна служба или други руски ведомства. Още на 5 август Управлението на върховния комисар на ООН по бежанците съобщи, че поради противостоянието на правителствените сили и опълченците в Източна Украйна от април в Русия са избягали 730 000 украинци.
ООН отбелязва, че от средата на април до 13 август "поне 2119 души, включително поне 20 деца, са били убити и 5043 души са били ранени в Източна Украйна". Общо според организацията през последните четири месеца в региона загиват най-малко 60 души на ден.
Водещи
-
Удря ни магнитна буря
Слънчевите изригвания могат да предизвикат отпадналост, главоболие и други неразположения
02.05 | 18:00
-
The Economic Times: Ванга е предсказаала за 2025-а война в Европа, икономически и земни трусове
Ако й се вярва, светът може би току-що е отворил една сенчеста глава
02.05 | 17:40
-
Министърът на отбраната отива в „Граф Игнатиево“ след „отклонението в система на F-16“
Самолетът ще лети тогава, когато сме готови да го пуснем в полет, каза преди дни командирът на...
02.05 | 17:20
-
Монтираха комина на Сикстинската капела в очакване на конклава
Монтажът се състоя на фона на пристигането на кардиналите във Ватикана за поредния ден от...
02.05 | 17:00
Най-четени
-
Светлин Тачев: Завръща се битката Борисов - Радев
Тя временно беше приключила или беше оставена на пауза, смята социологът
02.05 | 12:00
-
Честваме пaметтa нa Свети Анaстaсий Велики
Етo с кaкви трaдиции, oбичaи и зaбрaни се свързвa тoзи църкoвен прaзник
02.05 | 09:15