ООН: Не сме посредник в кипърския въпрос 22.11 | 10:51
Организацията подчерта, че само помага на лидерите на двете общности да сближат позициите си
От Организацията на обединените нации уточниха каква е ролята им по кипърския въпрос – тя не била да играят ролята на посредник или арбитър, а да помогнат на страните в конфликта да изградят мостове, които да ги сближат.
Това поясни специалният съветник на генералния секретар на ООН по въпроса за Кипър Александър Даунър след срещата си с президента на Кипър Димитрис Христофяс, съобщи кипърският в. "Филелевтерос". Даунър подчерта, че работа на лидерите на двете общности е да сближат позициите си и, че международната организация може само да им окаже съдействие.
В тази връзка съветникът на Бан Ки-Мун ще се срещне през уикенда и с лидера на кипърските турци Дервиш Ероглу, а по-късно в Анкара ще има среща и с външния министър на Турция Ахмед Давутоглу, макар да няма промяна в турската позиция.
Трябва да бъде подготвен график на следващите срещи между двамата лидери в рамките на усилията им да постигнат решение по кипърския въпрос, макар че след като Ероглу зае мястото на Мехмет Али Талят преговорите са в застой.
Самият Даунър призна, че ситуацията с преговорите за обединяване на острова остава трудна, въпреки постигнатия напредък на срещата в Ню Йорк на 30 и 31 октомври. По думите му все още има доста точки, по които двете страни се разминават.
"Нещата са трудни, но знаете, че това е спор, който продължава вече 37 години и, както съм казвал и друг път, никой не храни илюзии, че ще бъде лесно. Невероятно трудно е, но ще продължим и ще видим какво ще се случи".
Водещи
-
Bloomberg: Русия има план за победа, а Украйна – план за оцеляване
Дали съюзниците на Киев имат някакъв план изобщо?
29.10 | 17:00
-
Като вицепремиер Мария Габриел е правила опити за сваляне на санкциите от Пеевски и други
Това съобщи в кулоарите на парламента един от съпредседателите на "Демократична България"...
29.10 | 16:45
-
Роксана завъртя купон с Тръмп и Мъск (ВИДЕО)
29.10 | 16:30
Най-четени
-
Борисов след оттеглянето на Киселова: Оставка не се гласува, днес подписваме коалиционно споразумение
Той бе запитан дали е имало напрежение с БСП. "Не виждам какво напрежение има", отговори той.
29.10 | 11:16
-
Нова магнитна буря ни удря до часове
Освен за човешкото здраве, магнитната буря може да доведе до временни смущения в техническите...
29.10 | 10:45
-
Хотелиери и ресторантьори в Банско изразяват сериозни притеснения, че преходът към еврото в полунощ на 1 януари може да доведе до хаос
Според нея промяната е логична, но моментът е неподходящ:
29.10 | 10:15
-
Столична община се готви за кризисна организация по сметопочистването в три района
В момента “Софекострой” изпълнява всички дейности по чистотата в район “Красна поляна”, който...
29.10 | 09:45