ООН осъди единодушно Северна Корея за изстреляната ракета 07.02 | 22:14
До няколко дни Съветът за сигурност излиза с резолюция за ответни мерки срещу Пхенян
Съветът за сигурност на ООН (СС ООН) единодушно осъди действията на Северна Корея от тази сутрин, когато Пхенян изстреля балистична ракета с голям обсег. Това се случи на извънредното заседание тази вечер, което продължи близо 2 часа. Това съобщава пред журналисти след проведената среща постоянният представител в на Венецуела в СС ООН Рафаел Рамирес, който е и говорител на организацията за този месец. Съветът за сигурност е в готовност през следващите няколко дни да излезе с резолюция по повод днешните действия на Пхенян, която може да съдържа и ответни мерки, съобщава ТАСС.
Според думите на Рамирес изстрелването на ракетата тази сутрин, както и проведеният ядрен опит през миналия месец са били окачествени като "сериозно нарушение” на една от резолюциите на Обединените нации. "Членовете на Съвета за сигурност на ООН ще приемат нова резолюция, която ще предвижда мерки, които да отговарят на сериозните нарушения, които е направила Северна Корея”, обяснява Рамирес. На журналистически въпрос кога може да се очаква въпросният документ, представителят на Венецуела обяви, че това ще се случи в близките няколко дни.
В приетата на днешното извънредно заседание СС ООН прие и декларация, в която се казва, че проведеното днес изстрелване на ракета, както и всички подобни актове с използването на балистични технологии, дори и те да се класифицират като извеждане в орбита на спътник или космически кораб, помагат за развитието на ядрените оръжия, съобщава "РИА Новости”. От Съвета за сигурност отбелязват още, че членовете му са обвързани към "работата по бъдещата денуклеаризация на Корейския полуостров чрез мирно, дипломатическо и политическо решение”.
Водещи
-
Шефката на НДК отвърна на Евтим Милошев
Адрияна Петкова обвини Министерството на културата в манипулация
05.06 | 21:00
-
Илко Семерджиев: Мандатът на "Прогресивна България" е реформаторски
Никой не може да спре ПБ, ако решат да правят реформи, изтъкна бившият здравен министър
05.06 | 20:45
-
Кьовеши: Забавянето на процедурите в България ще има негативно отражение върху работата на Европейската прокуратура
Тя разговаря с министър Николай Найденов
05.06 | 20:15
Най-четени
-
Какво точно пише в черния списък с препоръки за България?
От нагласените поръчки и вечните мандати във ВСС до капана на плоския данък – всичко зад...
05.06 | 13:21
-
ДБ искат да бъде освободен зам-шефът на НЗОК
Това каза депутатът от "Демогратична България" Ивайло Мирчев.
05.06 | 10:45
-
Премиерът Радев: Над 2,2 млрд. евро скрити разходи изплуват от предишни години
Вучич обеща съдействие за екстрадицията на Мавродиев
05.06 | 15:10
-
Над 12 тона опасни отпадъци от домакинствата са събрани и предадени в София от началото на годината
Тенденцията следва рекордните резултати от предходните две години, като само през 2025 г.
05.06 | 12:45