ООН потвърди нов топлинен рекорд на Антарктика: 18,3 градуса по Целзий 14.12 | 12:30
Новият рекорд "бие тревога по повод промените в нашия климат", изтъкна генералният секретар на СМО Петери Таалас

Световната метеорологична организация (СМО), агенция на ООН, потвърди днес температурния рекорд за Арктика: 38 градуса по Целзий, регистриран в руския град Верхоянск на 20 юни 2020 г. - нов "тревожен сигнал за климатичните промени", предаде Франс прес.
Новият рекорд "бие тревога по повод промените в нашия климат", изтъкна генералният секретар на СМО Петери Таалас. Същата година е отбелязан рекорд и в Антарктика - 18,3 градуса по Целзий, посочи той.
Верхоянск се намира на около 115 км северно от Полярния кръг; температурата там се измерва от 1885 г.
Климатът в този регион от Източен Сибир е континентален, много сух, съответно зимите са твърде студени, а през лятото е много топло.
Новият температурен рекорд е установен във Верхоянск "по време на изключителна и продължителна сибирска топла вълна", уточни СМО, цитирана от ТАСС. През по-голямата част от миналото лято температурите в арктическата зона на Сибир надхвърляха нормалните с 10 градуса. Така 2020 г. се нареди сред трите най-топли години в историята на наблюденията.
Арктика е един от регионите на планетата, където проблемът със затоплянето е най-остър - темпото му надминава повече от двойно средните световни показатели, констатира СМО.
По думите на Таалас, в момента експерти се готвят да проверят съобщението за температури от 54,4 градуса, регистрирани през 2020 и 2021 г. в най-горещото място на света - Долината на смъртта в Калифорния, САЩ, и да потвърдят новия рекорд за Европа - 48,8 градуса, измерени това лято на остров Сицилия.
Водещи
-
Методи Байкушев: ПП е мишена на българската прокуратура и разследващите органи
Според Байкушев обвинението срещу кмета на община Варна е "съшито с бели конци", категоричен...
12.07 | 18:00
-
Владислав Горанов: На Пеевски няма да му стигнат силите чак за премиер
"Магнитски" е дамга, но не ми трябва реабилитация, политическа най-малкото, посочи той
12.07 | 17:40
-
Иван Иванов на финал на „Уимбълдън“ при юношите
България отново на върха в световния тенис
12.07 | 17:20
Най-четени
-
Борисов с коментар за повишения рейтинг на България
По думите му това е още един добър знак за инвеститорите и за българската икономика, който...
12.07 | 10:55
-
Нинова: Непокорна България вече е официално регистрирана партия
Това съобщи тя с пост във Фейсбук
12.07 | 14:00
-
Мирчев: Споменаването на Асен Василев в делото не ни притеснава, може да кажат и Тръмп, и Джоли
Очевидно става дума за атака към опозиционните кметове, което не означава, че те не трябва да...
12.07 | 12:40